
Idén a Hotel Ginkgo adott otthont annak a konzultációnak, a megye, illetve Hódmezővásárhely és vonzáskörzetének szakképzésében, illetve a szakmával rendelkezők elhelyezkedésében érdekeltek számára.
Fotó: Martonosi János
Tavaly három héttel később, november közepén a Városháza Dísztermében rendezték a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Csongrád Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság konzultációs fórumát.
A 40 vállalkozás és szakképző intézmény részvételével megtartott konzultáció alapgondolata, idén is, hogy a szakképzés szereplői megfogalmazzák véleményüket, elvárásaikat. A szakképzés-fejlesztési koncepció megalkotásával a megye gazdasági-társadalmi fejlődését segíti elő. Ennek része a 2016/2017 tanévre vonatkozóan elkészült Csongrád megye szakképzés-fejlesztési koncepciója, amely a szakképzés beiskolázás irányait és arányait tartalmazza.
A szakmai rendezvényen összegyűjtött véleményeket, ajánlásokat az MFKB a szakképzés megyei szükségleteit figyelembe véve, szakmaszerkezeti javaslatába beépítve közvetíti a döntéshozók számára. Erről beszélt többek között dr. Kőkuti Attila, Csongrád Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság elnöke, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ipari alelnöke.
Árva-Nagy Sándorné a megye négy városában nyolc képzőhelyet és a Cseresnyés Kollégiumot magába foglaló Hódmezővásárhelyi Szakképzési Centrum főigazgatója előadásában bemutatta a júliustól a Nemzetgazdasági Minisztérium fenntartásában működő Centrumot, a szakképzési struktúra új felállását. Jelenleg 132 szakmát tanulhatnak a jelentkezők 19 szakmacsoportban. A duális képzés bevezetésben számítanak a vállalkozókra, erősíteni kell a szakképző intézmények és a vállalkozók közötti párbeszédet, az ő érdekük is a képzett és motivált munkaerő. Gyakrabban kellene vállalkozói fórumokat tartani. Folyamatos a konzultáció a Csongrád Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottsággal és Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával- mondta többek között Árva-Nagy Sándorné.
Az előadás után a főigazgató a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a szakképzésben egy hosszú folyamat elején vagyunk, kell 5-6 év, hogy kialakuljanak az iskolarendszerű szakképzéssel, a felnőttoktatással szembeni gazdasági-társadalmi elvárások. Ennek része a szakmaszerkezet igényekhez alakítása is.
Szintén erős a kapcsolat a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával Hódmezővásárhely mezőgazdasági szakképzésének nagy hagyományú intézményével az FM-hez tartozó Gregus Máté Szakképző Iskolával. Itt is folyik szakmai képzés az ipari szektor számára, mégpedig mechatronikában. A számítástechnikán át, a robotikáig, vagyis a számítógépes irányítás egymás hatását erősítő integrációt jelentő szakma képzése - még a Kossuth Zsuzsanna Szakközépiskola idejétől - mára évtizedes hagyományokkal bír. Az igen komoly technikai háttért igénylő képzés idővel, - a 2018-as tanévtől - átkerülhet a Kalmár Zsigmond Szakképzőbe. A szakma iránt nagy az érdeklődés, amit jól jelez, hogy a CSMKIK meghívta a gregusos mechatronikásokat a szegedi Agórában rendezett ’Szakmák az Ágóra Színpadán című’ múlt heti rendezvényére.