Kultúra, oktatásHogy ilyen többé soha ne legyen!

2014. május 17., szombat
 

Elmerengő idős embereket, a látványon elgondolkodó középkorúakat, megrendült fiatalokat örökített meg a Vásárhelyi Hírek fotósa. Megnyílt a Rákosi-korszak börtöneit bemutató kiállítás.

 

Fotók: Damó Adrienn (VH)

 

 

Nem kell nagy empátia, hogy érezzük - az akár meg is érinthető - eredeti bitófának milyen üzenete van a múltból, írtuk a napokban, amikor a kiállítás installálásának utolsó simításaira meghívták a sajtót.

Valóban a kiállítás megnyitóján részt vettek közül sokan közvetlenül is szembesülhettek az eddig olvasmányokból, filmfelvételekből ismert korszakról, ami a történészek szerint is a 20. század legsötétebb időszaka volt. Az az évtized, amelyet Rákosi Mátyás neve fémjelez. Már 1945-től kezdődően megteltek az ország börtönei, internáló-, és kényszermunkatáborai politikai foglyokkal, majd a kiépülő kommunista diktatúra börtönné változtatta az egész országot, mondta május 17-én délelőtt a kiállítás megnyitóján Kónyáné dr. Kutrucz Katalin, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgató-helyettese.

 

Árva László, az Emlékpont szakmai vezetője emlékezésre kérte a jelenlévőket, a kiállításhoz közvetlen hódmezővásárhelyi kötődésű személyekre, akik a kommunizmust megdönteni szándékozott Fehér Gárda vezetői voltak. Blahó Jánost és Kovács Istvánt halálra ítélték és 1951. március 30-án kivégezték.

A kiállítás középpontjában egy rekonstruált zárka található, részben eredeti, a szegedi Csillagból származó tárgyakkal, zárkaajtóval, vasággyal és stokival. A Rákosi-diktatúrában politikai okokból kivégzettekre egy eredeti bitófa emlékeztet. A megnyitó után, többen egy-egy szál fehér rózsát helyeztek el a bitófa falépcsőjén, emlékezve a koncepciós perek kivégzettjeire.

 

A tárlat nem csak az ötvenes évek büntetés-végrehajtásáról ad körképet, hanem a cím kétértelműségének megfelelően felidézi azt is, ahogy Rákosi Mátyás a Csillagbörtönben raboskodott a harmincas években. Az előbb 8 és fél évre, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Rákosi kivételesen jó elbánásban részesült a Csillagban. A kiállításon egy priccs és Rákosi Mátyás alakját idéző bábú illusztrálta a körülményeit, és mint megtudhattuk: zárkája egész nap nyitva volt, szabadon járkált írnoki helye és a cella között. Időnként a politikai foglyokkal párttaggyűlést tartott, és frakciózás címén kizárta azokat, akik kifogásolni merték, hogy a többiektől eltérően a csomagját nem osztotta meg a rabtársai között. Feltűnően sok pénze volt, és ügyvédje útján állandó kapcsolatban volt Moszkvában lévő rokonaival. Rákosi 1940 október végén egy államközi megállapodás értelmében a Szovjetunióba távozhatott, majd 1945 január végén tért vissza Magyarországra. Hogy aztán közel egy évtizeden át börtönné változtassa az országot.

 

A börtönök világát megidéző kiállítás szeptember közepéig látogatható.

 

Kapcsolódó cikkünk:

Borzongató tárgyak (Kattintson!)

 
 
B. Szabó Zoltán
 

Olvassa el ezt is!

Visszakapta Ivettke a kerékpárját

Visszakapta Ivettke a kerékpárját

Egy 64 éves hódmezővásárhelyi férfi lopta meg a súlyosan beteg kislányt. A rendőrség gyorsított eljárásban bíróság elé állítja.
Vasárnap ingyenesek a múzeumok

Vasárnap ingyenesek a múzeumok

Május 18-án, vasárnap a Múzeumi Világnapon valamennyi hódmezővásárhelyi muzeális intézmény és kiállítás díjtalanul látogatható.

Ennivaló receptjeink - Angélától - Mákos omlós Karácsonyra

Ennivaló receptjeink - Angélától - Mákos omlós Karácsonyra

A Vásárhelyi Hírek háziasszonya Baracskay Angéla: "'Karácsonyra mindig vállalom a nemes feladatot, de a sütinek mindig van apropója. Okot pedig mindig találok rá. Leginkább azért, mert édességfüggő vagyok."
A lakbérek és a helyi adók emelése Vásárhelyen

A lakbérek és a helyi adók emelése Vásárhelyen

A lakosságnak Hódmezővásárhelyen nem kell építményadót fizetnie, a vállalkozások több év változatlan helyiadóterheit pedig csak a tavalyi infláció mértékével emelik.
 

És ezt már olvasta?

Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban
 Egyszer volt, ma is van - karácsonyi szokáseredet hazánkban A karácsony a keresztény egyház egyik legnagyobb ünnepe. De vajon honnan ered mindez? Mióta szokás a faállítás, mi került régen és mi kerül ma az a karácsonyi asztalra?
 
Osztrák bajtársak adománya
Osztrák bajtársak adománya Két hódmezővásárhelyi katona a KFOR nemzetközi békefenntartó misszió magyar kontingens tagjaként Koszovóban súlyos sérülést szenvedett.
 
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön
Kikapott a Vásárhelyi Kosársuli Nagykőrösön A vásárhelyi csapat visszacsúszott a 9. helyre a tabellán, a bajnokság első felét, egyben 2024-et 4 győzelemmel és 7 vereséggel zárta.
 
Itt a korcsolyaszezon
Itt a korcsolyaszezon December 20-án, pénteken 14:00 órától a Pörgős Pengék jégkorong csapat bemutatójával indul a korcsolya szezon Vásárhelyen.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2
Családi események Hódmezővásárhelyen 2024/2 2024. 50. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Ez volt az első hazai vereség
Ez volt az első hazai vereség Az egri Eszterházy SC-t látta vendégül a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 10. fordulójában.Három ponton múlott.
 
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal
A Kosársuli nem bírt a hazai pályán veretlen tiszaújvárosiakkal A hazai és idegenbeli mérleget nézve teljesen ellentétes előjelekkel várta a két együttes a pénteki találkozót.