Nem kell nagy empátia, hogy érezzük- az akár meg is érinthető - eredeti bitófának milyen üzenete van a múltból. Szombattól az Emlékpontban látható.
A május 17-én Hódmezővásárhelyen az Emlékpont Múzeum Galériájában nyíló kiállítás a Rákosi-korszak börtönviszonyairól, az ötvenes évek büntetés-végrehajtási módszereiről. A rendezés utolsó fázisára a sajtót is meghívták.
Kószó Péter alpolgármester a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, hogy az Emlékpont szombaton nyíló kiállítása a börtönök világa mellett a Rákosi Mátyás nevével fémjelzett diktatúrát is megjeleníti, azt az időszakot, amit a mai fiataloknak is meg kell ismerniük.
Vincze Gábor történész arról beszélt, hogy a kiállításnak közvetlen hódmezővásárhelyi kötődése is van, mert a kommunizmust megdönteni szándékozott Fehér Gárda vezetőit, Blahó Jánost és Kovács Istvánt halálra ítélték és 1951. március 30-án kivégezték. Elmondta azt is, hogy már 1945-ben megteltek a börtönök, a népbíróságok 1949-ig mintegy ötvenezer vádlottat ítéltek börtönbüntetésre. 1956-ig ötszáz embert ítéltek halálra és végeztek ki, többségüket a fővárosban, de sokakat a szegedi Csillag börtönben.
A kiállítás rendezői nemcsak képben, hanem a valóságban is megjelenítik a Csillag börtönt, egy rekonstruált zárka által, amelybe eredeti tárgyak is kerültek, mint például a zárkaajtó, az asztal és a stoki.
A kiállítás talán legszuggesztívebb tárgya egy a ’70 –es évekig használatos eredeti bitófa, szintén a Csillagból.
Vincze Gábor történész elmondta, a tárlat az 50-es évek büntetés-végrehajtásának bemutatása mellett tablókkal, cellájának emeletes ágyával és figurájával felidézi azt is, ahogy Rákosi Mátyás a Csillag börtönben raboskodott 1930-tól, miután 1926-ban előbb nyolc és fél évre, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, és csak 1940-ben a Szovjetunió segítségével szabadult – „sajnos, mert így néhány évvel később szinte börtönné változtathatta az országot” - tette hozzá a történész.
A Nemzeti Kulturális Alap 3,2 millió forintos támogatásával megvalósított kiállítás május 17-én, szombaton 11 órakor nyílik. Az eredeti méretű rekonstruált cella, a bitófa, a 18 úgynevezett roll-up poszter, fotók, a Sátoraljaújhelyi Büntetés-végrehajtási Intézet börtönmúzeumától és a szegedi Csillag börtöntől kapott tárgyak teszik, mind témájával mind pedig megvalósításával kuriózummá a kiállítást, amely szeptember közepéig látható Vásárhelyen. Ezt követően további öt városban, így Szegeden is bemutatják.