
A Csongrád Megyei Főügyészség vádat emelt azzal a 29 vádlottal szemben, akik egy bűnszervezet keretében országos áruházláncot is működtettek, és több mint kétmilliárd forintos vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.
A vádlottak egy része bűnszervezetben, másik része pedig ahhoz kapcsolódóan fejtette ki a tevékenységét, működtettek egy országos áruházlánccal is rendelkező magyarországi, illetőleg szlovákiai gazdasági társaságokból álló céghálózatot.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben 2015-ben - a Szegedi Törvényszék tájékoztatása szerint - részletesen beszámoltunk a nyomozás adatai szerint tizenhárom magyar és egy szlovák cég közreműködésével követtek el bűncselekményeket. Szlovákiában a nagykállói P. József és a tiszadobi M. György érdekeltségébe tartozó M-Elektro s.r.o. vett részt a fiktív kereskedelmi folyamatban. A cégláncolat Szlovákiába irányuló közösségi értékesítését három hódmezővásárhelyi társaság, a L. Imre és F. Zoltán által tulajdonolt Bravotech Kft., Hód-In Kft, és az Elektro-Quality Kft. bonyolította.
Szlovákiából elsősorban a M. János nevével fémjelzett Bemutatóterem.net Zrt. vásárolt műszaki cikkeket - közösségi beszerzés címszó alatt.
A bűnszervezet a Magyarországon beszerzett műszaki termékeket papíron Szlovákiába utaztatta, majd az ugyancsak a cégláncolathoz tartozó szlovák cég „továbbértékesítette” az árut a szintén a bűnözői körhöz tartozó magyar vállalkozásoknak. Így a közösségi értékesítés alapján egyrészt visszaigényelték az ÁFA-t, másrészt a papíron történt uniós beszerzés után már nem fizettek adót a trükköző cégek. A termékek azonban a valóságban nem hagyták el Magyarország területét - csupán a bizonylatok jártak körbe a vállalkozások között -, hanem internetes áruházakon keresztül forgalomba kerültek.
A bűnszervezet tagjai informatikusokkal egy olyan szoftvert is létrehoztak, amelyik az egyébként legális tevékenységet is végző gazdasági társaságok jogszabályoknak megfelelő, illetőleg fekete értékesítését külön választotta és számlázta. Ennek segítségével a bűnszervezet tagjai nyomon tudták követni azt, hogy mely értékesítéseket kell az adóhatóság felé bevallaniuk, és melyek azok, amelyek után a kiállított bizonylatokat megsemmisítették, és az azok után járó közterheket nem fizették meg.
A bűnszervezet az azt irányítókon túlmenően informatikusokból, fiktív cégek vezetésére felkért személyekből, fiktív cégek vezetőit beszervezőkből, a valótlan tartalmú bizonylatokat kezelő és kiállító személyekből, részben valós, részben pedig illegális kereskedelmet folytató gazdasági társaságok alkalmazottjaiból, illetve a fiktív cégek létrehozásában közreműködő ügyvédből állt. A bűnszervezet tevékenysége folytán az állami költségvetést az általános forgalmi adó adónemben több mint két milliárd forint vagyoni hátrány érte.
Május 31-én a Csongrád Megyei Főügyészség 29 vádlottal szemben emelt vádat a bűnszervezetben betöltött szerepe, illetőleg az állami költségvetésnek okozott vagyoni hátrányban való közreműködése szerint minősülő költségvetési csalás bűntette miatt. Tekintettel arra, hogy a bűnszervezet több éven keresztül, országos üzletláncokat is működtetve fejtette ki a tevékenységét, az eljárás tárgyát képező cselekmények vádiratba történő szerkesztése több mint 1700 oldalt tett ki.
A vádlottak bűnösségének kérdésében a Szegedi Törvényszék fog dönteni.