Az ALFÖLDVÍZ Zrt. május 30-én tartotta éves, rendes közgyűlését, amelyen elfogadták az üzleti tevékenység éves beszámolóját.
Az ország egyik legnagyobb víziközmű-szolgáltatója az ALFÖLDVÍZ Zrt. kedden, Békéscsabán tartotta meg rendes, évi közgyűlését, amelyen a tulajdonos önkormányzatok küldöttei, illetve a magyar állam részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. meghatalmazottja vett részt.
Az elmúlt időszak lezárására vonatkozó szavazások után a két legnagyobb tulajdonos indítványára a közgyűlést felfüggesztették. További egyeztetéseket folytatnak és a testület június 29-én fejezi be munkáját.
A Vásárhelyi Hírek információi szerint azért kellett későbbre halasztani a közgyűlést, mert a tervek szerint a szolgáltató emelni szeretné a jegyzett tőkét, ez pedig a tulajdonosi viszonyokban jelent változást, ami pedig a személyi összetételt is befolyásolja.
A részvényesek közös célként fogalmazták meg a Békés, Csongrád és Bács-Kiskun megyében szolgáltató cég hosszú távú, stabil működését. Jelenleg a cégben a legnagyobb részesedése - 29% - Békéscsaba városának van, illetve az államnak. A harmadik legnagyobb részvényes Hódmezővásárhely.
A Vásárhelyi Hírekben 2013 óta többször is írtunk, miután felszámolás alá került Hódmezővásárhely víziközműcége, a Zsigmondy Béla Zrt. A felszámolást a NAV kezdeményezte. A vásárhelyi önkormányzat tulajdonában álló vízmű 2006-ban több mint hárommilliárd forint értékben bocsátott ki svájcifrank-alapú kötvényt a Raiffeisen Banknál, amit az Erste Bank később megvásárolt. A konstrukció 20 éves futamidőre szólt, az első öt esztendőben csak a kamatokat kellett fizetni. A 2008-ban kezdődött pénzügyi válság ugyan teljesen átírta a kibocsátáskor érvényes feltételeket, a Zsigmondy Béla Zrt. azonban rendben fizette a kamatot, majd a tőkerészleteket is.
Két jogszabályváltozás szerint 2013. január 1-jétől a helyi víziközművagyonnal akkora cégeket kellett létrehozni, hogy egyenként legalább 150 ezer lakos ellátását biztosítani tudják.
Mivel Hódmezővásárhelyen csak 46 ezren élnek, a Zsigmondynak is társulnia kellett valakivel. Ezt a kötvényeket jegyző Erste Bank is támogatta, de kikötötte: csak olyan változást fogad el, amelyben a létrejövő jogutód cég a Zsigmondy Béla Zrt. összes adósságát átvállalja. Mint ismeretes végül némi huzavona után az Alföldvíz Zrt.-be társult Vásárhely.
A pert az Erste Bank indította. Eredetileg a korábbi ivóvíz- és csatornaszolgáltató Zsigmondy Béla Zrt.-től szerette volna megkapni a pénzét, amely kötvénytartozás volt. Mivel a vállalattal szemben felszámolási eljárás indult, a víziközműtörvény értelmében vagyona az önkormányzatokra szállt. A pénzintézet ezért náluk nyújtotta be a számlát, amelynek jogosságát Szegedi Törvényszék elismerte.
2016 április 14-én peren kívül, éppen a bíróság előtt egyezett meg az Erste és a három település (Vásárhely Székkutas, Mindszent), azonban - érthetetlen módon - a sajtót kizárva üzleti titoknak minősítették a megállapodást. Azonban júniusban kiderült, hogy a Hódmezővásárhely Önkormányzat 2016. évi költségvetés módosítása fejezetében található táblázatban szerepelt egy 230 millió 369 ezer forintos tétel magyarázata: „részletfizetési megállapodás alapján követelés megfizetése". Ez arra utal, hogy a tavaly április 8-i zárt ülésen született határozatot hajtják végre azzal, hogy ezt a pénzt kifizetik. A beterjesztett anyagban a 37.oldalon nevesítve is olvasható az ERSTE törlesztés: 2029. december 31-ig kell megfizetni a több mint 4 milliárdot, beleértve az évente több tízmilliós kamatot.