A hódmezővásárhelyi Népművészti Tájházban augusztus 22-én zárult a háromrészes Nyári Konyha gasztro-workshop. A múlt hasznos ismeretei a mai konyhában.
2019 ősze óta 150 millió forintos EU-s pályázati pénzből tucatnyi kisebb-nagyobb programot szervez Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata – konzorciumban a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központtal és a Bessenyei Ferenc Művelődési Központtal.
A varázslatos nevű „A helyi identitás és kohézió erősítése Hódmezővásárhelyen” elnevezésű pályázatba sok minden belefért, mint például a Bodzási Nap, a Kishomoki Szomszédoló, vagy a Csúcsi Aratóünnep. Ebből a pénzből megújult a Nap utcán és a Hódtóban található bmx és kerékpáros pálya is. Sőt hamarosan a városban 3 parkban sütögetős, pikinikező hely is készül.
A fantázia határtalan. Így aztán jutott az EU-s milliókból a kovászos kenyér szakmai fortélyainak elsajátítására, vagy a gyümölcsök és zöldségek hagyományos tartósítási módszereinek megismerésére is. A hétvégén tartott záróeseményen a gyógynövények világával és alkalmazásával ismerkedhetett az a néhány kiváltságos résztvevő, aki időben regisztrált a 3 rendezvényre.
A Tornyai János Múzeum tájékoztatás szerint a népi gyógyászat hiedelmeiről és jól bevált gyakorlati praktikáiról Terendi Viktória néprajzkutató tartott előadást, majd Kovácsné Felföldi Regina vezetésével ismerkedtek meg a workshop résztvevői azokkal az őshonos, a kiskertben is könnyen termeszthető gyógynövényekkel, amelyek a meghűléstől, a kisebb sebeken át, az emésztési problémákon keresztül, a stressz okozta kimerültségig sokféle panaszra kínálnak gyógyírt.
Érdemes lenne az EU-s páyázati pénzből szervezett 3 rendezvény ismereteit közkinccsé tenni.