
Mintegy 500 millió forintos költségű, a szagterhelést minimalizáló beruházás több éves kutatás-fejlesztési folyamat eredménye.
Képeken a vásárhelyi gyár (Fotók: ATEV)
A kormányzati támogatással megvalósult, mintegy félmilliárd forintos környezetvédelmi beruházásnak köszönhetően szinte megszűnt az ATEV Zrt. hódmezővásárhelyi üzemének szagterhelése - közölte Vígh Róbert Ferenc gyárigazgató február 7-én a helyszínen.
Az 1993. szeptember 30-i alapítása óta állami tulajdonban lévő cég országos lefedettséggel gyűjti az állati melléktermékeket. Négy üzemében - Debrecenben, Solton, Hódmezővásárhelyen és Mátyásdombon - végzi ezek ártalmatlanítását, kezelését, feldolgozását.
A cég legnagyobb, 109 dolgozót foglalkoztató hódmezővásárhelyi gyárában az uniós csatlakozás óta kizárólag egészséges állatoktól származó baromfivágóhídi melléktermékeket dolgoznak föl. Az üzem baromfilisztet, hemoglobin vérterméket, toll-lisztet és takarmányzsírt állít elő - közölte Vígh Róbert Ferenc gyárigazgató. Hozzátette: emellett egy gyűjtő-átrakót is üzemeltetnek.
Mintegy 500 millió forintos költségű, a szagterhelést minimalizáló beruházás több éves kutatás-fejlesztési folyamat eredménye. Ennek során zárt feldolgozó technológiát vezettek be, majd a gyártócsarnokokat is teljesen zárttá tették. Az üzemből érkező levegő egy 29x4,5 méteres kamrában savas és lúgos mosáson megy keresztül, majd egy 1400 négyzetméteres - gyökér- és faaprítékból álló - biofilterrel szűrik meg - mondta az igazgató.
A technológia energiafelhasználása minimális, a jelenleg zajló tesztüzem március végére zárul le. A keletkező folyadékokat a jövőben a mezőgazdaságban kívánják felhasználni - közölte a szakember.
Mint ismeretes, Hódmezővásárhely és környékének lakosait évtizedek óta zavarta az ATEV gyártási folyamatakor keletkező kifejezetten penetráns szag, amelynek érzete erősen függött a széljárástól, illetve a légköri viszonyoktól. A városi legenda szerint, ha a Vásárhelyt beterítette az ATEV bűz, „mintegy barométerként” jelezte, hogy eső eshet 24 órán belül.
A probléma régóta foglalkoztatta, nemcsak a lakosokat, hanem a városvezetést is. Körülbelül 8 éve az akkori városvezetés igyekezett nyomást gyakorolni a fehérjefeldolgozóra, hogy beruházással csökkentse a szagterhelést. Akkor az állam által biztosított 100 millió forint állt rendelkezésre, amely egy több ütemre tervezett felújítás kezdete volt. Tény, hogy évekig maradt a bűz.
A város jelenlegi polgármestere és civilek kezdeményezésére 2020 szeptemberében 4000 aláírással és kisebb demonstrációval igyekeztek nyomást gyakorolni, hogy felgyorsuljanak az események.
Kovács Lajos vezérigazgató, erre reagálva azt nyilatkozta, hogy széles körű szakmai egyeztetéssel 2019-ben kidolgozták az ATEV ötéves stratégiai fejlesztési tervét. 2020-tól rendelkeznek a gyáraik megújításához, így a bűztelenítéshez szükséges anyagi forrással is.
Tavaly márciusban a vezérigazgató közleményben erősítette meg, „…Hódmezővásárhelyen jelenleg is zajlik a gyár technológiai megújítása, egyúttal a kibocsátott szagemisszió részletes vizsgálata, a hatékony bűztelenítési megoldások elemzése. 2021-ben fejezzük be a hódmezővásárhelyi ATEV Zrt. fióktelepének szagemissziókibocsátás-csökkentési nagyberuházás végső ütemét. Ezt a kitűzött dátumot tartani tudjuk.”