Kultúra, oktatásFegyvert, s vitézt énekeltek - Horthy Miklós életútja

2016. január 30., szombat
 
Fegyvert, s vitézt énekeltek - Horthy Miklós életútja

Horthy Miklóssal a tengerésszel, a katonával, valamint az 1920-ban alapított Vitézi Rend történetével és kimagasló alakjainak életútjával ismerkedhetett meg az a bő félszáz érdeklődő, aki részt vett szombaton, a Maroslelén megrendezett történelmi délutánon.

 

 

 

 

Zetényi-Csukás Ferenc író a kormányzó "előéletéről", Kovács Ferenc magánkutató a Nagy Háború hőseinek alapított vitézi intézményről tartott előadást a lelei könyvtárban.

 

A Szigeti veszedelem kezdősora nem véletlenül lett a rendezvény mottója. A nagybányai Horthy Miklós által alapított Vitézi Rend Zrínyi csoportjának jelmondata a "Fegyvert, s vitézt énekelek" volt és e gondolat minden kiadványban, többek között a Magyar Katonaújságban is szerepelt. Az első előadáson Zetényi-Csukás Ferenc író, hadtörténeti kutató, a kormányzó tisztelőit tömörítő társaság elnöke Horthy Miklóst, mint embert, a katonát mutatta be. A történetmesélés 1635-től, a Horthy család nemesi érdemszerzésétől indult, de szó volt a kormányzó közvetlen felmenőiről és családjáról is.

 

A hallgatóság megtudhatta, hogy az eredetileg teológia pályára szánt Miklós kimondottan rossz tanuló volt, és a pólai tengerésztiszti akadémiára csak erős "hátszéllel" került be. Az alázatos, kötelességtudatos, a műszaki tudományok iránt fogékony ifjú azonban érdemesnek bizonyult a kezdeti protekcióra, hiszen kiváló tiszt vált belőle. Horthy az évek során bejárta a világ tengereit ‑ a barcelonai kikötőben több alkalommal keveredett kalandokba ‑, majd Ferenc József császár szárnysegédjeként bizonyította kiváló képességeit. Elhangzott, hogy a szárnysegédek szolgálata hajnal háromkor kezdődött és egészen addig tartott, míg este vagy éjjel a császár el nem bocsátotta. (Olykor megesett, hogy őfelsége elfelejtet szólni és másnap hajnalig kellett vigyázzban várni.) Horthyt 1914 nyarán, szabadsága alatt érte a világháború kitörése, és a Nagy Háború idején a Monarchia igencsak gyenge tengeri haderejével vitt végbe kimagasló harci tetteket. Az otrantói ütközetet követően az angolok és franciák egyenesen rettegték a Horthy nevet. Az előadáson szó volt a cattarói matrózlázadás "véres leverését" Horthy nyakába varró hamis és rosszindulatú mítoszok cáfolatáról is.

 

A hősi magatartás erényére emlékeztetve vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó 1920-ban alapította meg a Vitézi Rendet. Kovács Ferenc előadásából kiderült, hogy 1943 augusztusig 25.563 főt avattak vitézzé. A rend tagjai közé azok kerülhettek, akik Nagy Háború harcterein példaadóan, személyes bátorsággal állták meg a helyüket, magas kitüntetésben részesültek, vagy önfeláldozó bátorsággal párosult kiváló nemzetszolgálatban tűntek ki. Az avatandók "belépője " első osztályú legénységi vagy tiszti ezüst vitézségi érem (nagyezüst) volt. A vitézi intézmény célja a jutalmazás, az érdemesek egzisztenciális elismerése ‑ többek között a vitézi telekkel és más juttatásokkal ‑, a harci erények ápolása volt. A rend tagjai kiállásuknak és tekintélyüknek köszönhetően pozitív példával álltak a két háború közötti Magyarország népe előtt, illetve nevelően hatottak az ifjúságra is. Kovács Ferenc elmondta, hogy e kitüntetéssel megfelelően kellett élni ezen időkben; ugyanis akik magatartásuk vagy más okokból érdemtelennek bizonyultak a vitézi cím viselésre, azokat anyagi és erkölcsi kiváltságuktól is megfosztották.

Az előadáson néhány kimagasló életutat és harci történetet is megismerhetett a hallgatóság: például vitéz Fejes István pilótáét, aki négyszer érdemelte ki az arany vitézségi érmet. (A Monarchia hadseregében mindössze ketten voltak!)

Elhangzott néhány helytörténeti érdekesség is: az akkori Püspöklele és Algyő közötti területen számos vitézi telket osztottak a harmincas években, így ezt a részt Vitéztelepnek nevezték egykoron. A rend történetét kutató helytörténész 14 olyan személyt azonosított be Hódmezővásárhelyen, akik arany vitézségi éremben részesültek az első világháború folyamán.

 

Olvassa el ezt is!

Risztov Éva Rióra készül

Risztov Éva Rióra készül

„Van amikor nem mosolygok, van amikor annyira fáj, hogy sírni tudnék, elfáradni nem szégyen, hisz azért dolgozunk, hogy elérjük határainkat."
Végső búcsú Pál Sándortól

Végső búcsú Pál Sándortól

Január 28-án családja, rokonai, barátai, volt munkatársai, ismerősei, tisztelői, a sportbarátok sokasága kísérte utolsó útjára Pál Sándort.
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

Családi események Hódmezővásárhelyen 2025

2025. 23. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
Tűzgyújtási tilalom

Tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napok kánikulája és a csapadékhiány jelentősen növelte az erdőtüzek kockázatát, ezért Csongrád-Csanád vármegyékben a  tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.

 

És ezt már olvasta?

Tram train menetrend változás
Tram train menetrend változás Július 7-től augusztus 17-ig a Szegedi Közlekedési Társaság (SZKT) villamospálya felújítást végez Szeged belvárosában.
 
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben
Szelektív hulladékgyűjtés Vásárhelyen 2025-ben

II. félév. A heti kukaürítés nem változott, de most már havi két alkalmmal van a szelektív hulladékszállítás.

 

 
144 műalkotás az Alföldi Galériában
144 műalkotás az Alföldi Galériában Akár egy második, szintén országos színvonalú tárlat is összeállhatna, azonban az Alföldi adottságai ennyi alkotásban maximalizálják a  művek mennyiségét.
 
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több
Szabadtéri tűzesetek - idén már csaknem két és félszer több Az elmúlt napokban, hetekben jelentősen megnőtt a szabadtéri tűzesetek száma. 99%-át emberi tevékenység, emberi gondatlanság okozza.
 
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon
Diplomaátadó a Mezőgazdasági Karon A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara 68. Diplomaátadó Ünnepi Tanácsülését tartja július 4-én. A 35 végzett hallgatóból négyen külföldiek
 
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.