
Az elszámoltatási kormánybiztos novemberben a Hernádi Gyula vezette Vásárhelyi Vidék Jövőjéért Egyesület iratait is bekérette. A közgyűlés december 16-i határozata szerint Hódmezővásárhely Önkormányzata kéri tagfelvételét az egyesületbe.
Mint ismeretes a kormányváltás után a FIDESZ Dr. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztost bízta meg az elmúlt időszak több kiemelt ügyének vizsgálatával. Ezek egyike a LEADER program is. Információink szerint ennek egészét, illetve néhány egyesület működését külön-külön is vizsgálja a bizottság, továbbá a helyi vidékfejlesztési irodák elszámolásait is átvilágítják. Valószínű a vizsgálatokkal lehet összefüggésben, hogy 2010. novemberében a Vásárhelyi Kistérségi Leader programot koordináló Vásárhelyi Vidék Jövőjéért Egyesület iratait is bekérték. Az MTI –nek Budai Gyula december 28-án úgy nyilatkozott, a közeljövőben zárulhatnak a vidékfejlesztésre szánt úgynevezett Leader-pénzek felhasználásával kapcsolatos vizsgálatok is.
Az Európai Unió vidékfejlesztési bizottsága 2007-ben fogadta el az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programot, amely a 2007-2013. közötti időszakra vonatkozóan határozza meg a főbb hazai fejlesztési irányvonalakat és tartalmazza ennek feltételrendszerét. Hazánk az Európai Unió jelölt költségvetési időszakában közel 5 milliárd euró felhasználására jogosult a Leader Program keretében. Létre jöttek a Helyi Vidékfejlesztési Közösségek, amelyeknek egyik fő feladata a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia kidolgozása volt. Ennek megfelelően a kistérségekben a Helyi Vidékfejlesztési Közösségek írták és írják ki a fejlesztési pályázatokat, amelyeket ők bíráltak el, tehát az adott kistérség rendelkezésére álló uniós fejlesztési források felett a Helyi Vidékfejlesztési Közösségek rendelkeztek. A Hódmezővásárhelyi Kistérségben is megalakult a Vásárhelyi Vidék Jövőjéért Helyi Vidékfejlesztési Közösség, amely mintegy 1,2 milliárd forint fejlesztési forrásról, és a Hódmezővásárhelyi Kistérség fejlesztési irányvonalairól döntött.
Egy 2008. júniusi közleményében Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata felszólította a Magyar Szocialista Pártot, hogy az Európai Unió által a magyarországi vidék fejlesztésére biztosított forrásokat valóban a vidéken élő emberek életminőségének javítására, a helyi közösségek fejlesztésére és ne az MSZP pártkatonák, családjuk és a párt érdekeltségi körébe tartozó személyek pénzelésére fordítsa! Ugyanabban az időszakban egy sajtótájékoztatón jelenlévő újságíróknak, riportereknek olyan listát is osztottak ki, melyen feltüntették, hogy a Vásárhelyi Vidék Jövőjéért Helyi Vidékfejlesztési Közösség 36 tagjából 14-en közvetlen kapcsolatban vannak Hernádi Gyula MSZP-s képviselővel.
A Közösség 2008. októbere óta Vásárhelyi Vidék Jövőjéért Egyesület néven és formában működik, amelynek jelenleg 18 tagja van. A kistérségbe tartozó települési önkormányzatok alapító tagok: Mártély, Mindszent, Székkutas. Hódmezővásárhely is tag lehetett volna, de az önkormányzat nem kívánt élni a lehetőséggel. Egészen 2010 decemberéig. A december 16-i közgyűlés határozata értelmében Hódmezővásárhely is kéri felvételét az egyesületbe. Az új belépő némi hátránya, hogy az egyesület alapszabálya szerint, szavazati joggal járó rendes tag, csak egy év úgynevezett pártolói tagság után lehet. Ezzel a kiegyenlítetté válhat a kistérségi települések képviselete a Leader program következő időszakára. Petykó Zolzán a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnöke budapesti sajtótájékoztatóján úgy számolt: a következő három év során mintegy 6700 milliárd forintnyi pályázat lesz folyamatban, ám ahhoz, hogy ezt a hatalmas összeget el is lehessen költeni, a projektek alapos és felkészült menedzselésére van szükség.