Az ebola miatt korábban a menekültek miatt nőtt az aggodalom a déli határmenti településen, például Mórahalmon, most viszont a szegediek és a környező települések lakói teszik fel a kérdést, hogyan szűrhető ki a beteg, kiszűrhető egyáltalán?
Ugyanis a jövő héttől folyamatosan érkeznek vissza Szegedre a különböző afrikai országokból az egyetemen tanuló diákok. Az ebolajárvánnyal sújtott országok közül egyedül Nigériából mintegy 120 hallgató tanul a Szegedi Tudományegyetemen. Főként az orvosi, fogorvosi és gyógyszerészkarra több mint száz afrikai egyetemista érkezik.
Bari Ferenc, az orvostudományi kar dékánja elmondta: a visszaérkezőknek ki kell tölteniük egy az országos tiszti főorvos által összeállított kérdőívet, amelyben olyan kérdések szerepelnek, hogy milyen környezetből jönnek és, hogy kerülhettek-e kapcsolatba ebolafertőzés-gyanús személyekkel. A szakember hangsúlyozta, megbíznak a kérdőívre adott válaszokban, de azt is alá kell írnia a hallgatóknak, hogy ha gyanús tüneteket észlelnek, azonnal orvoshoz fordulnak.
A külföldi hallgatókat kezelő háziorvos is felkészült a betegség esetleges felbukkanására, a klinika sürgősségi osztálya is megtette a szükséges előkészületeket. Az is megvan, hol különítenék el az esetleges betegeket, és hamarosan lesznek speciális védőeszközök is.
A Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének tájékoztatás szerint „rendkívül alacsony az esély arra, hogy az érintett területeken élő emberek megfertőződjenek, így az uniós lakosságra, ezen belül Magyarországra nézve az ebolavírus csak csekély kockázatot jelent”.
A fertőzött területekről érkezőket a repülőtéren is megvizsgálják, de a (4-10 napos) lappangási időszakban nem feltétlenül lehet kimutatni az ebolát, így csak az tűnhet fel, aki már lázas.