A munkacsoport alakult, hogy a szakképzéssel foglalkozó iskolák átvételét - a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól - levezényelje, adta hírül augusztus 21-én, közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Éppen egy éve több országos sajtóban megszellőztetett kormányzati értékelés szerint: „Az állami fenntartásban működő szakképző iskolák irányításával, működtetésével a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) keretein belül alapvető, a működést ellehetetlenítő problémák jelentkeznek. A KLIK jelenlegi struktúrájában a szakképzés-átalakítás hatékonysági céljai elérhetetlenek, a KLIK nem képes az előírt intézmény-átalakítást végrehajtani, emiatt ellehetetlenül a szakképző iskolák működése, a rendszerben helyrehozhatatlan károk jelentkeznek” – ezekkel a mondatokkal kezdődik az a kormányzati anyag, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) készített a kabinet egy tavaly nyáreleji ülésére. A dokumentum szerint „a megoldás nem várathat magára sokáig, hiszen egy megbénuló szakképző iskolai hálózat is súlyos kockázatot jelent”.
Egy évvel később, 2014 augusztusában úgy tűnik, lépésre szánta el magát a tárca, amikor munkacsoportot hozott létre, azzal a céllal, hogy a munkaerő-piaci szempontok a szakképző iskolákban az eddiginél hatékonyabban érvényesüljenek. A Szakképzés-stratégiai Ügyeket Tárgyaló Bizottságban részt vevők között egyetértés van abban, hogy szükség lenne a szakképzés duális rendszerének kiterjesztésére és az egyszintű szakképzés-irányítás megteremtésére, illetve a középfokú képzés szerkezeti átalakítására is.
A kérdés már csak az hol van a forrás ahhoz, hogy a KLIK-ből az NGM-hez kerüljenek a szakiskolák? Mi lesz azokkal a többcélú intézményekkel, ahol szakiskola, általános iskola és gimnázium működik együtt. Igaz ez a Hódmezővásárhelyen működő (Eötvös József, Corvin Mátyás és Kalmár Zsigmond) szakképzőket nem érinti, tekintettel arra, hogy mindhárom középiskola.
A negyedik, a Gregus Máté szakképző pedig, mint ismeretes, tavaly óta már a Vidékfejlesztési Minisztérium fenntartásában működik és a Vásárhelyi Hírek információi szerint eddig csak pozitív tapasztalatok vannak.
Az NGM-hez kerüléssel kérdések is adódnak. Mivel az önkormányzati szakképző iskolák 2013 január elsejével a KLIK-hez kerültek, ezeknek az intézményeknek ezzel megszűnt polgárjogi értelemben a jogi személyiségük, elveszítették bérgazdálkodási jogaikat, nem rendelkeznek költségvetéssel, de ha most az NGM-hez kerülnek, azzal visszakapják ezeket az elveszített jogaikat? Ha átkerülnek a tanárok az NGM fenntartása alá, akkor a fizetésük is a tárcától jön majd? Valamint az intézmények átadás-átvételével kapcsolatos törvény szerint az iskolaépületek, eszközök, berendezések olyan vagyontárgyak, amelyek önkormányzati tulajdonban maradnak, de a KLIK után, kinek lesz a használati vagy kezelői joga ezek felett?