
Szeptember 5-én, pénteken este 6 órakor Észak-Erdély, a Partium és a Székelyföld visszatérésére emlékezik a Trianon Társaság és a Történelmi Vitézi Rend helyi csoportja Hódmezővásárhelyen, a Hősök terén álló II. világháborús emlékműnél.
A bécsi Belvedere-palotában 1940. augusztus 30-án került sor az úgynevezett második bécsi döntésre, melynek értelmében a trianoni diktátummal elcsatolt Erdély több mint 43 ezer négyzetkilométeres északi fele ismét Magyarország fennhatósága alá került. Visszatért Nagykároly, Nagyvárad, Kolozsvár, Szatmárnémeti és Marosvásárhely, valamint az egész máramarosi terület és a Székelyföld. Románia már korábban kénytelen volt átengedni a Szovjetuniónak Besszarábiát és Észak-Bukovinát, majd Bulgáriával is megegyezett Dél-Dobrudzsa átadásáról. Ugyanakkor elutasította a magyar követelést, hogy mondjon le Erdély nagy részéről. A bukaresti kormány a vitában a németeket kérte fel a közvetítésre.
Bécsben Ribbentrop német és Ciano olasz külügyminiszter a magyarok javára döntött. Az anekdotikus történet szerint Manoilescu román külügyminiszter a döntés kihirdetésekor sokkot kapott és elájult.
Magyarországon a második bécsi döntést kitörő örömmel fogadták. A magyar honvédség szeptember 5-én lépte át a trianoni határt, és szeptember 13-ára teljesen birtokba vette a területet, ezzel megkezdődött a „kis magyar világ” négyéves időszaka. Az egyetlen jelentősebb incidensre szeptember 9-én, Ördögkút községnél került sor, ahol több halálos áldozattal járó tűzharc bontakozott ki a magyar alakulatok és a román fegyveresek között. A lakosság mindenhol óriási örömmel fogadta a magyar honvédeket, szeptember 5-én a szatmárnémeti, 6-án a nagyváradi és 11-én a kolozsvári bevonuláson vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó is részt vett.