
73 éves korában meghalt a Hód-Mezőgazda Zrt., Pro Urbe díjas nyugalmazott vezérigazgatója, aki a térség agráriumában végzett tevékenységével Hódmezővásárhely hírnevét is öregbítette.
Egyed Béla 1949-ben Hódmezővásárhelyen született. A Szabadkígyósi Mezőgazdasági Technikum elvégzése után a gödöllői egyetemen szerzett agrármérnöki diplomát 1974-ben, majd ugyanitt, 1981-ben, szarvasmarha-tenyésztő szakmérnöki oklevelet kapott.
A Hód-Mezőgazda Zrt. jogelődjéhez 1980-ban került, 12 éven át irányította a vajháti, 1400 férőhelyes szarvasmarhatelepet. Munkássága alatt folyamatosan fejlődött az állomány tejtermelése.
1992-ben lett a Tangazdaság vállalati biztosa, majd a gazdaság részvénytársasággá alakulásával vezérigazgatója. Ezt a posztot 2004-ig, nyugdíjba vonulásáig töltött be.
1994-től a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének alelnöke, majd ’98-tól elnöke volt.
1995-től a Csongrád Megyei Agrárkamara alelnöke, 1994-től a Holstein-fríz Tenyésztők Egyesületének alelnöke, majd ’98-tól elnöke volt
A rendszerváltás után nyílt lehetősége több mezőgazdasági kiállításra ellátogatni, elsősorban az Amerikai Egyesült Államokba, ahol magával ragadta a kiállításon résztvevő tenyésztők állattenyésztési kultúrája, megjelenése. Hazatérve megosztotta élményeit munkatársaival.
Kollégáival ekkor döntötték el, hogy Magyarországon is hasonlóan magas színvonalú rendezvényt szerveznek. A Hód-Mezőgazda Zrt. egykori vezérigazgatója társaival akkor vágott bele a ma már nagyhírű szakmai rendezvény megszervezésébe, amikor még senki nem hitt bennük, és amikor még hazánkban egyáltalán nem volt jellemző, hogy tenyészállatai mellé valaki büszkén kiálljon eredményhirdetéskor. Vezetésével indult 1994-ben az első Alföldi Állattenyésztési Napok, amely rendezvény ma az ország legjelentősebb állattenyésztési kiállítása, amely egyúttal Hódmezővásárhely hírnevét is öregbítette.
Tagja volt a Hódmezővásárhely Gazdaságfejlesztési Egyesületnek is.
Munkásságát több díjjal ismerték el. Az általa vezetett részvénytársaságot az állattenyésztésben, a tejtermelésben és a kiállítások szervezésében elért kiemelkedő eredményeiért a 73. és 74. OMÉK Állattenyésztési Ágazati Fődíjával ismerték el. Több kitüntetés birtokosa, többek között az Állami Gazdaságok Kiváló Dolgozója, a Hódmezővásárhelyi Állami Tangazdaság Kiváló Dolgozója. 1988-ban MÉM Miniszteri Kitüntetést, 1998-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Kiskeresztjét kapta.
2003-ban Ujhelyi Imre-díjjal tüntették ki, majd 2006-ban Miniszteri dicséretet kapott az Alföldi Állattenyésztési Napok érdekében kifejtett tevékenységéért. A Magyar Szarvasmarha Tenyésztők Szövetsége Csukás Zoltán-díjjal ismerte el a több évtizedes szakmai munkáját.
2019-ben megkapta az Életfa Emlékplakett Bronz fokozatát, 2021-ben Hódmezővásárhely városa PRO URBE díjjal tüntette ki.