A pandémia miatt tavaly november 29-én volt a Vásárhelyi Művészeti Díj átadása. Idén viszont már az „eredeti menetrend” szerint, a Magyar Kultúra Napjára időzítették az elismerések átadását.
Január 23-án a teltházas Gálaesten Márki-Zay Péter polgármester – karanténja miatt – videóüzenetben gratulált a két díjazottnak.
Az egyik díjazott St Martin, aki elmondta. „…a Magyar Kultúra napján is hiszem, hogy a művészet megőrzi a világból azt, ami elveszni látszik. Ráláthattam a világra, és kezdtem mindezt itt, Vásárhelyen.”
Szentmártoni Imre azaz közismert művész nevén St. Martin tíz évig trombitált, majd basszusgitározott, és dobolt. Tizennyolc évesen váltott szaxofonra.
Zenélt a Névtelen Nulla, Első Emelet, Prognózis zenekarokban, itthon, külföldön, világjáró luxushajók színpadán. St. Martin művésznévvel 1994-ben indult el a szólókarrierje. Még ugyanebben az évben Malajziában is debütál. A Sax for Lovers, Power Jazz (1995), Love on Earth (1996) lemezei világsikert értek el. A művészt a világ hét legjobb szaxofonosa között tartják számon. Rengeteg külföldi meghívást kap, így színpadra lépett például Portugáliában, Japánban, Svájcban, Franciaországban, az Amerikai Egyesült Államokban, Új-Zélandon.
Évente jelennek meg albumai, számos hanghordozójával a hazai instrumentális zenei élet elsőszámú előadói között tartják számon.
St. Martin nemcsak muzsikájával, hanem fotóival, verseivel és olajfestményeivel is kifejezi azt a belső világot, ami dallamaiban is testet ölt.
Nevéhez fűződik három verseskötet, egy fotóalbum és számtalan fotókiállítás saját képeiből. Olajfestményeivel először 2013-ban mutatkozott be. Lemezeinek többsége arany, platina, gyémánt lemez lett.
Számos zenei, és fotóművészeti díjban, és elismerésben részesült.
Kiemelkedő zenei pályafutása, valamint széles körű karitatív és jótékonysági tevékenysége elismeréseként 2014-ben a magyar állam által adományozható legmagasabb, A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült.
A most 57 éves vásárhelyi születésű zenész, zeneszerző, szaxofon- és pánsípművésznek a Vásárhelyi Művészeti Díjat dr. Berényi Károly alpolgármester adta át.
A másik díjazott az Aranykalász Népdalkör lett, amelynek nevében az együttes vezetője, Győri Sára vette át, aki Kodályt idézte beszédében: „Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők és mások életét is.”
Az Aranykalász Népdalkör 2000-ben alakult, dalszerető, dalos kedvű emberekből. A 21 éves együttlét baráti közösséggé kovácsolta a dalkört, melynek hasonló érdeklődésű tagjai szívesen töltik szabadidejüket ezzel a testet-lelket egészségessé tevő, szellemet csiszoló, érzelmeket fejlesztő tevékenységgel. Családi, városi rendezvények rendszeres közreműködői, rendszeres fellépői a kistérségi dalos találkozóknak. 2015. óta jó kapcsolatot alakítottak ki a Hagyományőrző Pálffy Huszárok Egyesületével. Műsoruk a kodályi népdalhagyományra épül. Dalcsokraik különböző tájegységek karakteres dalaiból állnak, emellett nagy figyelmet fordítanak a helyi gyűjtők, Kiss Lajos és Péczely Attila értékes darabjaira is.
A népdalkör több elismerést is magáénak tudhat, mint például: KÓTA térségi kiváló minősítést 2014-ben.
2014-ben, 2016-ban, és 2018-ban országos arany minősítésben, a Tiszántúli Népdalkörök Találkozóján kiemelt arany, 2015-ben és 2016-ban, 2017-ben az Országos Nyugdíjas Ki Mit Tud?-on arany minősítésben részesültek.
A Vásárhelyi Művészeti Díjat a 18 tagú együttes vezetője, Győri Sára vette át dr. Berényi Károly alpolgármestertől.