
Március 9-én eldől, hogy új időszámítás kezdődik-e az eddigi áramszolgáltatásban, legalábbis az Alföldön, beleértve Vásárhelyt és azokon a területeken (Pest- és Baranya megyében) amelyeken az EDF-Démász az áramszolgáltató. Már régóta szóbeszéd ugyanis, hogy a francia székhelyű cég megválna a magyarországi üzemeltetéstől.
Bár közvetlen összefüggés nincs, de mint emlékezetes Hódmezővásárhely önkormányzata és a DÉMÁSZ kapcsolata 2009-ben romlott meg, amikor – a város többszáz milliós villamosenergia fogyasztása mellett – a szolgáltató egy 23 ezer forint összegű elmaradás miatt egyszerűen kikapcsolta az áramot az egyik hódmezővásárhelyi óvodában.
Sokan nem tudják, de ezt követően kért az EDF Démász vezére Thierry Le Boucher találkozót Lázár Jánostól, amit a polgármester visszautasított.
Az EDF DÉMÁSZ akkoriban egy ideig megszűntette ügyfélszolgálati kirendeltségét is Hódmezővásárhelyen, így egy megyei jogú város lakosságának és a térségben élő, mintegy 60 ezer polgárnak kellett minimum 25-30 kilométert utazgatnia, ha bármit el akart intézni a szolgáltatójánál. 2013-ban létszámleépítés, az alacsony fizetések miatt pedig sztrájkhangulat volt.
Zavarja egyes hazai pénzügyi szakemberek szemét, hogy a franciák kiviszik a hasznot az országból. A nol.hu statisztikája szerint 2014-ben a 103 milliárdos nettó árbevétel mellett 2,8 milliárdos adózott eredmény után 6,3 milliárdos osztalékot fizettek, vagyis ahogy fogalmaznak: a francia tulajdonos étvágya a nyereség csökkenésével együtt nőtt, például, mint látható a nyereségnél a majdnem 2 és félszer nagyobb osztalék kifizetése érdekében a társaság tartalékaiból vettek ki.
Most az EDF DÉMÁSZ francia tulajdonosa előrehaladott tárgyalásokat folytat az áramszolgáltató eladásáról. Noha a „portékát” már vagy egy éve vizsgálgatja a Miniszterelnökséghez tartozó állami közműközpont, mellettük már a Magyar Villamos Művek is érdeklődik.
A teljes EDF DÉMÁSZ-csomag eszközértéke 150 milliárd forintra rúg a cégadatok szerint, s csak egyben eladó. A franciák március 9-én Párizsban tárgyalnak, amely után az érintett érdekképviseletekkel, így az EDF DÉMÁSZ szakszervezetével is ismertetik a várható lépéseket és a munkavállalókat érintő következményeit.
Az EDF DÉMÁSZ több mint ezer - köztük sok vásárhelyi - munkavállalójának körülbelül fele-fele tartozik a vezetéküzemeltetési, illetve a szolgáltatási üzletághoz. A cégnél néhány éve még azért tüntettek, mert szerintük a franciák nem folytattak a munkavállalókkal megfelelő szintű párbeszédet. Szavaik szerint ez továbbra is így van. Ugyanakkor kíváncsiak, milyen feltételekkel szembesülnének, ha állami tulajdonba kerülnének.
A gazdasági hírekkel foglalkozó portálok szerint a Lázár János irányítása alatt lévő Miniszterelnökséghez tartozó állami közműközpont, az ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató már egy éve tárgyalásokat folytat az EDF DÉMÁSZ megvásárlásáról.