A vásárhelyi Mezőgazdasági Kar végzőseinek 60 százaléka a nyelvvizsga hiánya miatt nem kapja kézhez a diplomáját. Most számukra is lehetőség nyílik.
Képünk az MGK diplomakiosztóján készült (Fotó:VH)
Leguóbb tavaly decemberben a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának diploma átadásán a 48 eredményesen záróvizsgát tett egyetemi hallgatóból összesen csak 17-en vehették át diplomájukat, a többiek az elvégzett tanulmányaikat igazoló oklevelet kaptak, mindez a középfokú nyelvvizsga hiánya miatt.
Velük együtt mintegy 10 ezer fiatalnak mentőövet jelenthet a most bejelentett lehetőség. A kormány által tervezett Diplomamentő program ugyanis, azok nyelvtanulását támogatja 3 milliárd forintos forrásból, akiknek csak a nyelvvizsga hiányzik diplomához.
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a programot ismertető szerdai budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a programra olyan magyar állampolgárok jelentkezhetnek, akik nyelvvizsga hiányában nem rendelkeznek diplomával, de már leállamvizsgáztak, nincs hallgatói jogviszonyuk és legfeljebb 35 évesek. Hozzáfűzte, hogy a gyesen, gyeden lévőknél nincs életkori korlátozás, és az elbírálásnál előnyben részesítik majd a regisztrált álláskeresőket.
A legutóbbi adatok szerint 49 370 olyan "kvázi diplomás" van, akinek csak a nyelvvizsga hiányzik a diplomához; Czomba Sándor szerint ezt a "holt tőkét" aktivizálni kell, és reményei szerint az idén márciusban induló és 2015. augusztus 15-ig tartó program segíti majd ezen "beragadt diplomák" megszerzését.
Az államtitkár elmondta: elsősorban azoknak szánják az angol és német tanfolyamokat, (A bejelentés után szóba került a francia nyelv is. A szerk.) "akik már tettek valamit", vagyis rendelkeznek alapfokú nyelvtudással, ugyanakkor nem kell alapfokú nyelvvizsga bizonyítvány a képzés megkezdéséhez; a képző dönti el, megfelel-e a képzés megkezdéséhez szükséges szintnek a pályázó.
A támogatás 240 órás tanfolyamra vonatkozik, és maximális összege fejenként 300 ezer forint lehet. A résztvevőknek a tanfolyam végén a nyelvvizsgát kell csak finanszírozniuk, de regisztrált álláskeresőknél ingyenes lesz az első nyelvvizsga - ismertette Czomba Sándor.
Január végéig kiírják a képzők részére a pályázatokat, és február végén születik döntés a képzőkről, március elejétől pedig a hallgatók is jelentkezhetnek egy internetes felületen. A képzések március végétől indulnak a tervek szerint.
Prof. Dr. Szabó Gábor a Szegedi Tudományegyetem rektora a Vásárhelyi Híreknek egy nemrég adott interjúban megerősítette, a gyakorlatorientált képzés mellett, vitathatatlan a nyelvismeret fontossága. Az elhelyezkedés, az érvényesülés egyik mozgatórugója. Mint mondta, sokkal szélesebb lesz a diplomával rendelkezők szakmai látóköre. Kérdésünkre visszautasította azokat a sajtóban is hallható elképzeléseket, hogy ne legyen a diploma feltétele a nyelvvizsga: „Miért visszafelé akarunk valamit, miért nem a megoldásért teszünk inkább?” tette fel a kérdést, majd hozzáfűzte, a középiskolák feladata megerősíteni a nyelvi képzést. A rektor példaként említette, hogy a rendszerváltást megelőzően az iskolában évekig tanultuk az oroszt, a kényszernek köszönhetően nem sok eredménnyel. „Nem szabad megint ebbe a hibába esni. Az idegennyelvi óraszámok mindenütt megvannak, már csak sok helyen az igazi nyelvtanítás hiányzik, de úgy hogy a diák se érezze kényszernek.” A rektor határozottan kijelentette, elsősorban nem az egyetemen, hanem a középiskolákban kell megalapozni az idegennyelv ismeretét, de a valóban használható nyelvtudásra van szükség.