A hűvös, esős, havas idő beköszöntével kellemetlen látogatója akadhat a hölgyeknek: ez a felfázás. Gyógyfüvekkel hatékonyan kiegészíthetjük az orvos által előírt terápiát, enyhébb lefolyású megbetegedéseknél pedig ki is kezelhetjük gyógyszer nélkül a nyavalyánkat, némi körültekintéssel meg is előzhetjük kialakulását.
Talán nincs is olyan nő a világon, aki ne tapasztalta volna meg a felfázás áldatlan állapotát. Ez a sokszínű betegség kínozhat bennünket alhasi fájdalmakkal, égő, gyakori vizelési ingerrel, súlyosabb esetben lázzal, véres vizelettel. Fontos kiemelni, hogy utóbbi tünet, valamint láz esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz. A felfázás ugyanis gyorsan átcsaphat kismedence, petefészek és méhgyulladásba is, de érintheti a veséket is.
Enyhébb lefolyása esetén a nyírfa, az aranyvessző hajtása, a mezei zsurló, a csalán, a cickafark, a medveszőlő és a tejoltó galajfű forrázatából készített gyógyteák hatékony és gyors eszközök a kezelésben.
Elkészítése: a felforralt vizet ráöntjük a gyógyfűre, majd lefedve kb. 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük, fogyasztjuk. A teák mellett igen áldásos hatással rendelkezik a tőzegáfonya bármilyen formájában: lé, kapszula, por.
E betegség lefolyása alatt (amely normál esetben 1-3 nap) törekedjünk a minél több folyadékot igyunk, (legalább 3 liter) és kerüljük az „izgató” ételek-italok fogyasztását úgy, mint: kávé, alkohol, szénsavas üdítők – és vizek, csípős és fűszeres ételek.
A felfázás hossza és mértéke általános állapotunk függvénye. Ha évközben odafigyelünk a táplálkozásra, rendszeresen fogyasztunk zöld teát, továbbá cinkkel, C-és D-vitaminnal turbózzuk fel szervezetünket már nyár végétől, akkor jó eséllyel enyhébb formában és kevesebb ideig leszünk betegek. Prevenció - prevenció- prevenció!
A megelőzés kapcsán továbbá elengedhetetlen kiemelni a réteges öltözködést. Divat ide, vagy oda, öltözzünk deréktól lefelé is melegen! A bélelt leggings (amelyet egyáltalán nem kellene nadrágként hordani, hanem a harisnyának kell(ene) felvenni) nem elegendő. Egy vastag, kötött vagy kord szoknya máris jobban biztosítja a felfázás elkerülését. A nadrág alá vegyünk fel lehetőség szerint bélelt harisnyát. Manapság is divat a rövidkabát. Figyeljünk arra, hogy derekunk védve legyen! A nyirkos, esős-havas időben fontos a víztaszító lábbeli használata, ha mégis beázott a cipőnk, igyekezzünk azonnal bemenni a hidegről, és zoknit-cipőt cserélni.