
Az egyesületben az ellátást kérők számából ítélve, Hódmezővásárhelyen és vonzáskörzetében leginkább az alkoholfüggők okozzák a legnagyobb gondot.
„Van úgy, hogy amikor kitelepülünk valamelyik vásárhelyi szórakozóhelyre, odajönnek és belemarkolnak az asztalra kitett óvszer halomba. Igaz ez ma már egyre ritkább, mert már ismerik az egyesületünket és felvilágosító munkánkat”
Csigó Judit szavait alátámasztja, hogy Hódmezővásárhelyen tavaly 240-en vették igénybe a gyulai székhelyű Független Egyesület ellátását. A hivatalos nevén Hód-Drog Szenvedélybetegek Alacsonyküszöbű Ellátását biztosító hódmezővásárhelyi iroda vezetője elmondta, a városban és vonzáskörzetében leginkább az alkoholfüggők okozzák a legnagyobb gondot. „Gyakran előfordul, hogy eljön hozzánk valaki és abban kér segítséget, hogy elvonókúrát intézzünk neki, de van olyan is, amikor nálunk próbálnak megoldást találni valamelyik családtag egyre súlyosabb italozása miatt” mondta Csigó Judit.
Az eredményességükről, a sikerélményeikről kérdezve elmondta, igyekeznek az életvezetésben, a szociális és egészségügyi ellátáshoz jutásban segíteni, vagy valamilyen segítő intézménybe való beutalást intézni. Szülők keresik fel őket, aggódva hogy gyermekük befolyásolható és élete nem jó irányba halad. Mint mondta előfordulnak csalódások is, amikor például az általuk elvonóra beutalt középkorú férfi 4 nap után vette a sátorfáját és lelépett a kezelésről. Az irodavezető szavaiból az is kiderült szűk a mozgásterük, ezért elsősorban a prevencióra koncentrálnak. Ott vannak rendszeresen a vásárhelyi szórakozóhelyeken, és a kiadványokkal, ha kell személyes beszélgetésekkel hívják fel a figyelmet a drogok ártalmaira. Ezzel együtt az alkohol és a dohányzás káros hatásairól, vagy éppen a biztonságosabb sexről is vannak kiadványaik. Igyekeznek anonim kérdőívekkel monitorozni a fiatalokat, egy-egy kérdőív kitöltését inspirálják - a cikk elején említett, - asztalra kitett óvszerrel.
A Független Egyesület 2005-ben alakult meg, a drogprobléma iránt érzékeny, a változtatásért tenni akaró, többségében szakmabeliek részvételével. Céljaik és közhasznú tevékenységük központjában az ifjúkori droghasználatot megelőző és kezelő tevékenységek állnak. A tagok és alapítók humándiplomás szakemberekből állnak, például szociális munkás, pszichológus, pszichiáter végzettségűek. Csigó Judit elmondta, az emberekkel való foglalkozásban, a segítségre szorulókkal kapcsolatos tevékenységükben, illetve a megelőzést szolgáló napi, sokszor késő esti munkájukban szívesen fogadják a 18 éven felüli önkénteseket. Hozzátette, kereshetik a Serház téri irodájukban őket azok a 16 év feletti középiskolások is, akik az egyesület rendezvényein, akcióin vagy például kiadványaikat segítenének,. Mint ismeretes 2016-tól az érettségi feltétele az igazolt 50 órás önkéntes munkavégzés.
Nőtt az illegális és legális szerekkel való visszaélések száma és a fiatalok egyre korábban kerülnek kapcsolatba a kábítószerekkel és az alkohollal. A fiatalok közötti napi jelenlétével Csigó Juditnak és lelkes csapatának, talán sikerül lassítani ezt a tendenciát.
Képünkön Csigó Judit (Fotó: VH)