
Mit ér egy vásárhelyi lakás? Jelentős különbségek a dél-alföldi ingatlanpiacon – hol helyezkedik el Hódmezővásárhely?
A Dél-Alföldön idén 16 ezer adásvételre számítanak az elemzők, amely az utóbbi évek viszonylatában kiemelkedő, a válság előtti szinttől azonban még mindig 30%-kal elmarad. További tendencia lehet a régió ingatlanpiacán az árak további, mérsékelt ütemű emelkedése. A legnagyobb változás Szegeden és Kecskeméten várható, ahol a lakásárak 10-20%-kal drágulhatnak, a megye kisebb településein 5% alatti emelkedésre lehet számítani.
Bővülő, mégis elmaradó forgalom
Az ingatlanpiaci forgalom tekintetében Dél-Alföld az összes tranzakció 12%-át tette ki a tavalyi év során, ezzel országos szinten a harmadik helyen végzett a régiók között. A tranzakciók száma 2013 óta dinamikus növekedést mutat, a válság előtti szinttől azonban még mindig elmarad. Az adásvételek tekintetében a szakértők Szegeden várják a legdinamikusabb növekedést, a kisebb központtal rendelkező járások esetén pedig kevesebb, mint 10%-os tranzakciószám emelkedéssel számolnak a tavalyi évhez képest. Az egyes ingatlantípusokat vizsgálva elmondható, hogy a családi házak piacán Szegeden a legdrágábbak – átlagosan 195 ezer Ft/m2 -, míg Békéscsabán a legolcsóbbak a négyzetméterenkénti árak a dél-alföldi nagyvárosok viszonylatában. A panellakások régiós viszonylatban Kecskeméten vásárolhatóak meg a legborsosabb áron. Az év hátralévő hónapjaiban további áremelkedést prognosztizálnak az elemzők, a családi házak szegmensében kisebb – 5% alatti -, a lakások esetén nagyobb -10-20%- mértékben.
Bővül a dél-alföldi újlakás piac
2015-ben Szegeden és Kecskeméten az újépítésű lakások átlagosan 2,5%-ot tettek ki a lakáspiaci tranzakciókon belül, Békéscsabán viszont az 1%-ot sem érte el. A kiadott építési engedélyek száma alapján Szegeden az új lakások állományának jelentős növekedése várható, az engedélyek kiadása után nagyjából másfél év elteltével kerülnek átadásra az új ingatlanok. A tapasztalatok szerint az engedélyek 70-75%-a épül meg, ez alapján a Dél-Alföldön 1000-1200 lakás megépülése várható, ennek közel fele Csongrád, harmada Bács-Kiskun megyében.
Lassan bővülő ingatlanárak Hódmezővásárhelyen
Az eladó hódmezővásárhelyi családi házak 35%-kal, a panellakások 33%-kal, a téglaépítésű lakások pedig 65%-kal alacsonyabb négyzetméterenkénti áron vásárolhatóak meg az országos átlaghoz képest. A város ingatlanárai a szegedi és kecskeméti viszonylathoz képest kedvezőek, az egyes ingatlantípusokhoz 35-50%-kal kedvezőbb Ft/m2 áron juthatunk, míg Orosháza ingatlanáraihoz képest családi házakat 28%-kal, téglalakásokat pedig 21%-kal magasabb áron vásárolhatunk Hódmezővásárhelyen.
Átlagos ingatlanárak a dél-alföldi régió egyes városaiban (Ft/m2)
2016 második felében a Hódmezővásárhelyen eladó ingatlanok átlagos Ft/m2 árai kismértékben – 1,6%-kal emelkedtek, Szegeden ennél nagyobb mértékű, 8,2%-os- volt a változás. 2016-ban az előző évhez képest egy lényegesen mérsékeltebb -5-6%-os - növekedés mutatkozott az ingatlanpiacon, ez a tendencia Hódmezővásárhelyen is - 4,9%-os változás – érvényesült, míg Szegeden ennél nagyobb mértékű – több mint 11%-os - volt az emelkedés.
Összességében elmondható, hogy Hódmezővásárhelyen egy lényegesen lassabban bővülő tendencia mutatkozott az árak tekintetében mint Szegeden, ahol 2015 július óta egy dinamikus bővülés figyelhető meg. A két város között jelenleg átlagosan mintegy 85%-os különbség mutatkozik a lakóingatlanok árait vizsgálva.
Kapcsolódó cikkünk:
Hódmezővásárhely ingatlanpiaca: mire elég a CSOK?