Színészi karrierje Hódmezővásárhelyről indult, nem is véletlenül, hiszen 3 tanára is inspirálta. Most az is kiderült Blaha Lujza vér szerinti rokona.
Fotó: Kaiser Erika
Pikali Gerda az Indexnek adott interjúban felidézte, hogy a családi otthon melegén túl volt egy másik hely, ahol finoman terelték, kedvesen támogatták. Három (hódmezővásárhelyi) gimnáziumi tanára gondoskodott arról, hogy a tehetségét ne jogászként, a bíróság előtt, hanem egy másik, nagyobb, szélesebb közönség előtt kamatoztassa. Ő pedig hallgatott rájuk. Elindult azon az úton, amit a nagy hódmezővásárhelyi elődei – Bessenyei Ferenc, Gombos Kati és Antal Imre – már bejártak.
Az interjúban Pikali Gerda többek között azt is elmondta, Blaha Lujza vér szerinti rokona. Ezt a nagymamája közölte vele egy családi ebédnél, amikor a színművészetin harmadéves volt. A családi képek, amelyeken Blaha Lujza is rajta van, még most is egy dobozban lapulnak. A színésznőt akkor annyira sokkolta a hír, hogy a fotókat azóta sem nézte meg. Az okát ő sem érti.
„Ez olyan nagy dolog, hogy azóta sem mertem feldolgozni. Megragadtam benne. A vérvonal újabb értelmet adott az életemnek. Ja, hogy ezért mentem efelé! A színészet tehát a véremben van, és ezért vált a hivatásommá.”
Beszélt arról is „Csak tele van a szívem. De még nem tudatosult bennem, hogy Jászai Mari-díjas lettem. Egyszerűen boldog vagyok. Hálás a sorsnak meg az embereknek, akik észrevesznek ebben a szakmában. És azoknak, akik támogatnak, akik hisznek bennem.”
Hozzátette, hogy a díjak és elismerések építgetik a lelkét, hogy jó az irány. Pozitív lendületet és megerősítést adnak neki abban, hogy igen, érdemes volt éjszakánként fönnmaradni, rengeteget tanulni, gyakorolni, nem hagyni annyiban. Amikor megtudta a hírt, a gimnáziumi tanárait is felhívta, akik mindig mindenben támogatták. Köszönetet mondott nekik. Kivéve Földessy Ferencnek, aki már nem él. „Ő volt az, aki mindig Jászainak hívott. Akkor nem értettem, miért, most már igen.”
Kapcsolódó cikkünk: Jászai Mari díjat kapott Pikali Gerda