Pályfutására meghatározó hatással volt Hódmezővásárhely, a Bethlen Gábor Gimnázium, a drámaszakkör és három nagyszerű vásárhelyi pedagógus.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emléknapja alkalmából a Pesti Vigadóban kiemelkedő színművészeti, színészi, rendezői, dramaturgiai és színháztudományi, színházelméleti tevékenységek elismeréseként díjakat adtak át.
Kiemelkedő színész tevékenységéért Pikali Gerda a József Attila Színház színművésze Jászai Mari-díjban részesült.
Pikali Gerda Hódmezővásárhelyen született 1978. július 4-én. A Bethlen Gábor Református Gimnáziumban végzett, ahol olyan pedagógusok tanították, mint Földesi Ferenc, Árva László vagy Simon Ferenc.
A 90-es évek végén alig volt olyan hódmezővásárhelyi rendezvény, amelyen ne kérték volna fel szavalni, nem volt olyan ünnepség, amelyen ne szerepelt volna. Pikali Gerda gyönyörű mély hangját aztán a vásárhelyiek néhány évvel később már a filmekben, színpadi darabokban hallották ismét.
1996-ban több, mint ezren jelentkeztek a Színház- és Filmművészeti Egyetemre, ahová végül 17 jelentkezőt, köztük őt is felvették. Ekkor még nem érettségizett le, de már bekerült az egyetemre, ahol aztán Kerényi Imre osztályában tanult.
A Színház- és Filmművészeti Főiskolát 2000-ben végezte el. Játszott a Madách Színházban, a József Attila Színházban, a Thália Színházban, az Örkény István Színházban és a Jászai Mari Színházban is.
Színházi szerepei mellett, több mint 400 filmben, 45 sorozatban, illetve 37 animációs filmben szinkronizált már. Többek között olyan világsztároknak kölcsönözte hangját, mint Halle Berry, Mila Kunis, Olga Kurylenko, Eva Mendez.
2021 novemberében megkapta a Vásárhelyi Művészeti Díjat.
Férje Csongrádi Géza volt, akitől két gyermeke született, jelenlegi párja Rékasi Károly.
A színésznő gyakran volt a Vásárhelyi Hírek ripotalanya, sok év óta követi pályfutását. A kitüntetése alkalmából álljon itt egy 2014-ben vele készült interjú részlete:
Vásárhelyi Hírek: Bethlenes diákként ki inspirált annak idején, hogy végül a színészi pályát választottad?
Pikali Gerda: Jó pár nevet tudnék említeni, elsősorban Földesi Ferencet, aki akkor volt az igazgatónk, Árva Lászlót, aki a magyar tanárom volt, és Simon Ferencet. Ők hárman voltak azok, akik meghatározó hatással voltak rám. Aztán a drámaszakkörben is részt vettem, ami szintén nagy élmény volt. Mindig pártolták és folyamatosan mondogatták, hogy nekem ez a pálya való. Segítettek és foglalkoztak velem, ráéreztek arra, hogyan orientáljanak. Szóval ők hárman befolyásolták a legjobban a karrierem alakulását. Eszembe is jutnak nem is ritkán, hogy végül is a szakmai oldalon ők indítottak el. A tetejében nagyon jó pedagógusok is.
VH: És ez a pálya valóban neked való?
PG: Abszolút, abszolút! Nagyon szeretem minden egyes típusát. Mert ez a szakma egy feneketlen kút, mert mindig vannak benne olyan dolgok, amire azt gondolja az ember, hogy tudja, aztán mégse…
Kapcsolódó cikkünk: interjú 2012-ből.