
Nem a szakmai felkészültség hiánya, hanem sokkal inkább a rendeletalkotás korlátainak hiánya vezetett oda, hogy egy a vásárhelyi helyi rendelet és az azt felülíró Önkormányzati Törvény az Alkotmánybíróságnál landolt.
Az ügy részleteit ma délelőtt sajtótájékoztatón ismertette a Jobbik helyi szervezete. Dombi- Kiss László elmondta, az ügy a tavalyi önkormányzati választások kampányához nyúlik vissza. Mint mondta, 2014. október 6-án hétfőn, teljesen jóhiszeműen eljárva, a korábbi választási kampányokhoz hasonlóan bejelentették, hogy a Hódmezővásárhely belterületén lévő buszmegállókra plakátolni szándékoznak. Az idő rövidsége miatt a plakátok kihelyezését meg is kezdték. Ám 3 nappal később a polgármester elutasító válaszlevelét kapták kézhez. A Jobbik helyi elnöke azt is hozzátette, hogy a plakátokat már a választás napjának éjjelén eltávolították. A szankció így sem maradt el, mert Dr. Korsós Ágnes címzetes főjegyző november 12-én, 66 rendbeli "választási plakát engedély nélküli elhelyezéséért" közigazgatási bírságot szabott ki a Jobbikra. Ráadásul mindezt a közösségi együttélés szabályainak megsértésével indokolta.
Vagyis született 66 darab határozat, egyenként 3000 forintról. Természetesen ezt a Jobbik nem fogadta el, és az eltelt közel egy esztendő történései azt mutatják, jól tették, mert egy, Hódmezővásárhelyen is túlmutató joghézagra derült fény.
Dr. Szabó Pál a Jobbik önkormányzati képviselője a sajtótájékoztatón részletesen feltárta a helyi rendelet és a Választási Törvény egyes passzusai közötti anomáliákat, utalva arra, hogy az önkormányzatok rendeletalkotási gyakorlatán is változtatni kell, egy helyi rendelet nem írhatja felül az önkormányzatokról szóló törvényt.
Ezt támasztja alá a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság, valamint a Kúria Önkormányzati Tanácsa, amely megalapozottnak találta a Jobbik keresetét. Elhangzott, az ügy folyamatában dr. Korsós Ágnes főjegyző a bíróságnak megküldött nyilatkozata szerint - 30 napos határidőt kérve - a megtámadott határozatokat 2015. november 9-én visszavonta.
Éppen a helyi rendelet és a törvény közötti anomáliák miatt újabb fordulatként, az ügy jelenleg az Alkotmánybíróságnál van.
A Vásárhelyi Híreknek arra a kérdésére, vajon ennek az egy éve tartó, az eddig is már több jogi fórumot megjárt ügynek vajon milyen költségvonzata lehet, Dombi-Kiss László röviden annyit mondott: “A véleménynyilvánítás szabadsága minden pénzt megér!”