
A magnézium a nyolcadik leggyakrabban előforduló ásványi anyag a Földön és a negyedik leggyakoribb ásványi anyag az emberi szervezetben. Minden egyes sejtünkben jelen van, 300 biokémiai reakcióban játszik szerepet.
A testünkben lévő Mg 50-60%-a a csontokban tárolódik és csak kisebb mennyiség található a vérben. A magnézium fontos szerepet játszik többek között az egészséges csontok megőrzésében, a vérnyomás szabályozásában, a pihentető alvásban, a megfelelő vérkeringésben, bizonyos idegrendszeri funkciókban, az immunrendszer erősítésében, az izmok és a szív normális működésében, a D - vitamin felszívódásában, a CH-ok emésztésében.
A magnéziumhiány korai tünetei közé tartozik a zsibbadás, izomgörcs, szívritmuszavar. Korábbi tanulmányok eredményei azt mutatták ki, hogy legtöbb ember nem biztosítja szervezete számára a szükséges mennyiségű magnéziumot, mivel a legtöbb magyar állampolgárnak rossz az étrendje, ezért az utóbbi időben sok egészségügyi problémával szembesülhettem, ami nem volt ilyen gyakori az elmúlt években. Hiányának okai lehetnek még a túlzott mennyiségű alkohol fogyasztás, a nem megfelelően kontrolált diabétesz.
Az ideális napi mennyiség függ az életkortól és nemtől egyaránt, de eltérő mennyiségre van szüksége egy terhes vagy szoptató nőnek is. A magnézium létfontosságú szerepet játszik az anyagcserében, több mint 300 enzimben található meg szervezetünkben. Segít a testünk méregtelenítésében és növeli az energiaszintünket. Ez is segít az emésztésben.
Tehát miért is nem jutunk elég magnéziumhoz?
Régen a talajban megtalálható volt, ami manapság már nincs így. Az étkezés drasztikusan megváltozott, sokan nem fogyasztanak már dióféléket, babokat, magokat, makrélát, sötét leveles zöldeket és hasonló, magnéziumban gazdag ételeket.
Hiányának a leggyakoribb jelei: szorongás. asztma, vérrögök, bélbetegségek, kalciumhiány, zavartság, székrekedés, hólyaggyulladás depresszió, nehéz nyelés, szédülés, fáradtság, termékenység/koraszülés, magas vérnyomás, szívproblémák, hipertónia, alacsony vércukorszint, álmatlanság, máj és vesebetegség, memóriavesztés, migrén, izomgörcsök, hányinger, csontritkulás, személyiségváltozások, hangulati rendellenességek.
Hogyan emelhetjük a magnéziumszintet a szervezetben?
El kell kezdeni magnéziumban gazdag étrend kiegészítőket fogyasztani. Mindazonáltal legyen óvatos és kerülje az olyan ételeket, amelyekben nagy mennyiségben vannak tartósítószerek, cukor, glutén és búza.
Mindezek betartásával sokat segíthetünk szervezetünknek. Védjük hát testünk templomát!
Ha további részletekre, még több információra lenne szüksége a 70 3696099-os telefonszámon hívhatnak.
Székbíró Zsuzsanna
Kapcsolódó cikkeink:
A szervezetünk egyik bástyája - Székbíró Zsuzsanna a probiotikumokról
Szódabikarbóna - a régi-új csodaszer