
A „Kormányhivatal zsarolja a gazdákat” című (a cikkünk második részében olvasható) közleménnyel ellentétben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) nem tart vissza jogerős határozatban megállapított támogatást, így a jogtalan visszatartásra, különösen pedig az ezzel való „zsarolásra” vonatkozó vádak teljességgel megalapozatlanok.
Az MVH indokolatlanul és jogalap nélkül természetesen nem „szankcionálja” az ügyfelek azon csoportját a támogatás kifizetésének visszatartásával, akik éltek a törvény által biztosított jogorvoslati jogukkal.
Az ügyfelet megillető, esedékes támogatási összegek visszatartására a hivatkozott támogatások esetében is – éppúgy mint valamennyi, MVH által kezelt támogatás vonatkozásában – kizárólag a mezőgazdasági, agrár-vidékfejlesztési, valamint halászati támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó eljárás egyes kéréseiről szóló 2007. évi XVII. törvény 60. § (1)-(2) bekezdéseinek felhatalmazása alapján, abban az esetben van lehetőség, ha az ügyfélnek intézkedéssel összefüggő tartozása (vagy egyéb köztartozása) áll fenn.
A támogatási/kifizetési kérelmek közigazgatási hatósági eljárás keretében kerülnek elbírálására, az erre irányadó, törvényben rögzített eljárásjogi előírásoknak és határidőknek megfelelően. A hatósági határozatokkal szemben az ügyfeleket természetesen megilleti a jogorvoslat lehetősége, a benyújtott fellebbezések alapján a másodfokú hatóság az első fokú eljárás egészét felülvizsgálja, és az ügy érdemében jogerős döntést hoz. A jogerős döntés bírósági felülvizsgálatát az ügyfél a döntés kézhezvételétől számított 30 napos határidőn belül kérheti az illetékes Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságtól, a felülvizsgálati kérelmet az MVH-hoz kell benyújtani, amely az ügy iratanyagával és érdemi ellenkérelmével együtt továbbítja azt az eljáró bíróságra.
A területalapú támogatások esetében a soron következő gazdálkodási évre vonatkozó kérelmek elbírálásának bizonyos – ugyancsak jogszabály által meghatározott – esetekben és feltételekkel, előfeltétele lehet a korábbi év(ek)re vonatkozó kérelmek végleges elbírálása, amely esetekre vonatkozóan – amennyiben az ügyfél élt a bírósági felülvizsgálat törvény biztosította lehetőségével – a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény az eljáró közigazgatási bíróság döntésének bevárását kötelezővé teszi a hatóság számára.
Ezen támogatási ügyekben tehát nem az esedékes támogatás „visszatartásáról” van szó, hanem a kérelem érdemi elbírálásának felfüggesztéséről, azaz még a folyósítandó támogatás megállapítása sem történik meg mindaddig, amíg a korábbi év(ek) tekintetében nem születik végleges döntés. A mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv ezen ügyekben tehát nem „önkényesen”, különösképpen nem a gazdák befolyásolását vagy szankcionálását célozva, hanem szigorú jogszabályi előírások keretei között, azoknak megfelelve jár el.
A közlemény által nevesített támogatási jogcímek tekintetében a kifizetéseket 98 százalékban lezárták. Jóllehet minden konkrétumot nélkülöző, a közleményben hivatkozott jogvitával érintett ügyek nem tömegesen, hanem legfeljebb egyedi jelleggel merülhetnek fel, és azokat az MVH a fentieknek megfelelően eljárva, jogszabályszerűen kezeli.
Az augusztus 7-én a sajtóban megjelent közlemény:
Elfogadhatatlan, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) az agrártámogatásokkal zsarolja a gazdákat! Az MVH mind a területalapú, mind az Agrár-környezetgazdálkodási, mind pedig a Natura 2000 és a kedvezőtlen adottságú területek (KAT) támogatásának kifizetését jogtalanul tartja vissza, olvasható Gőgös Zoltán, a Mezőgazdasági bizottság alelnöke közleményében.
A sajtóban tegnap megjelent közlemény szerint, a hátrányos helyzetű termelők a 2011-re vonatkozó kérelmükre 2012-ben kaptak egy elsőfokú határozatot, amelyben a támogatások egy részét a hivatal elutasította. Ez ellen a gazdák 2012 nyarán fellebbeztek. Egy évvel később, 2013 nyarán értesültek róla, hogy a fellebbezésüket elutasították. Csakhogy jogállamban a másodfokú határozat a bíróságon megtámadható. Jogállamban.
Az érintett termelők jó része jelezte is, hogy a lehetőséggel élni kíván. Ám az MVH az aktuális támogató határozatokkal egészen addig várt, ameddig kiderült, hogy ki fellebbez és ki nem, és aki bírósághoz fordult, annak a korábbi ügytől teljesen független idei kifizetését is visszatartja.
A közönséges zsarolás egy kormány alá tartozó hivatal esetében egyszerűen elfogadhatatlan! Ezért követeljük, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium, mint felettes szerv, azonnal szüntesse meg ezt a felháborítóan igazságtalan helyzetet, és intézkedjen, hogy a gazdák haladéktalanul megkapják a jogos támogatásaikat!- írja Gőgös Zoltán, a Mezőgazdasági bizottság alelnöke közleményében. Az ebben foglaltakra reagált mai közleményében a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal.