Megérkezett a vásárhelyi Református Ótemplomba a Magyar Nemzeti Levéltár vándorkiállítása. A magyarországi protestantizmus emlékeivel ismerteti meg a látogatókat a Magyar Nemzeti Levéltár vándorkiállítása, melyet Szenti Csilla, a hódmezővásárhelyi levéltár vezetője nyitott meg január 21-én, vasárnap délelőtt.
Fotók: VH
A Vissza a forrásokhoz című tárlat anyagát 21 levéltári intézmény iratanyagából, mintegy száz levéltáros gyűjtése nyomán állították össze. A kiállított húsz tabló a reformáció elterjedésével, az állam és az egyház viszonyával, a templomépítéssel, az iskolával és az oktatással, a bibliafordításokkal, a társadalmi szerepvállalással és a reformáció művészetekre gyakorolt hatásaival foglalkozik. A vándorkiállítás a protestantizmus 500 éves múltja előtt tiszteleg: nemcsak a reformáció kezdeteit és hatásait mutatja be, hanem az egyháztörténeti korszakokat, és azok jellemzőit is megismerhetik ‑ egészen február 4-éig ‑ Vásárhely legrégebbi templomába betérők.
A megjelenteket Bán Csaba, a Hódmezővásárhely - Ótemplomi Református Egyházközség lelkipásztora köszöntötte, a megnyitóbeszédet Szenti Csilla, a MNL Csongrád Megyei Levéltára Hódmezővásárhelyi Fióklevéltár vezetője tartotta. Többek között a kiállítás vásárhelyi vonatkozásáról is beszélt. Mint mondta,az egyik tablón Szeremlei Sámuel tollából egy vásárhelyi vonatkozású irat is szerepel rajta. Ebben az 1902-ben megjelent írásban a hódmezővásárhelyi református egyház megreformálására tesz javaslatot eképpen: „Minthogy a város belterületére 30 ezer református lélek tehető, egy lelkész pedig 3 ezer léleknél többet kellően nem gondozhat, ez okból a város belterülete 10 egyházközségre osztandó fel, melyek központjain építtetnének fel azok templomai és lelkész-lakai.” A 30 ezer fős gyülekezettel a reformátusok a város lakosságának több, mint felét tették ki, hiszen a 20. század fordulóján Vásárhely lélekszáma 50 ezer fő körül volt. Szeremlei Sámuel személye arra is rendkívül jó példa, hogy a református papok széles látókörűek voltak, közülük sokan nem szűkültek be az egyházi tevékenységük ellátásába. Az egykori újtemplomi lelkész történészi munkássága a jelen lévők előtt jól ismert, gyümölcse városunk történetének öt kötetes feldolgozása. A helyi törvényhatósági bizottság tagjaként aktív részese volt Vásárhely közéletének, sokat tett az oktatás fejlesztéséért is." - mondta megnyitóján Szenti Csilla.
A Magyar Nemzeti Levéltár 2017-ben a reformáció 500 éves évfordulóját egy országos vetélkedő meghirdetésével is ünnepelte.
A Vásárhelyi Levéltár is kapcsolódott ehhez a tevékenységhez és a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ segítségével meghirdették az Utazás Wittenbergbe című vetélkedőt a város alap- és középfokú oktatási intézményeiben. 16 csapat nevezett, akik közül a Németh László Gimnázium és Általános Iskola, valamint a Varga Tamás Általános Iskola került ki győztesen az első fordulóból. A Varga Tamás Általános Iskola sikeres középdöntő után bejutott az országos döntőig, ahol ötödikként zárták a versenyt.
A vándorkiállítás megnyitóján ezt a nagyszerű eredményt is kihirdették, és a nyertes csapat tagjai Szabó Evelin, Maszlag Viktória, Korom Norina, valamint felkészítő tanáruk Bányai Csabáné a vásárhelyi fióklevéltártól értékes könyvcsomagot kapott.