
Rohamtempóban dolgoztak Vásárhelyen az utóbbi hetekben, hogy az 1,9 milliárd forintos ivóvízminőség-javító programot május végére készre jelenthessék.
Azonban így is nem hónapokkal, hanem évekkel csúszott meg nemcsak a városban, hanem országosan is az Európai Unió által elvárt és finanszírozott ivóvízminőség-javító program.
Hódmezővásárhelyen a tavaly 37 helyszínen jelöltek ki csőcserét, amelynek befejezési határideje szeptember 30-a volt. Akkor az iratban meghatározták azt is, hogy a kivitelező, csak akkor folytathatja a munkálatokat a városban, ha az I. ütemet – a zöldfelületek helyreállításának kivételével - teljes körűen szakszerűen befejezte. Az I. ütem, a városrészi fórumokon és a facebookon heves vitákat kiváltott Gábor utca, Hold utca, Epreskert, Szabadság tér vízhálózatának rekonstrukcióját, az utak rendbehozatalát jelentette. A sok lakossági panasz miatt a kivitelező alvállalkozót váltott. A beruházás során nyolc víztisztító mű épül, és több helyen új kutakat is fúrnak. A legelavultabb technológiájú eternit és azbesztcement csővezetékek egy részét is kicserélték. Igaz arra vonatkozólag a Vásárhelyi Hírek által nincs elérhető adat, hogy még hány utcában van azbesztcementből az ivóvízvezeték.
A napokban bejárást tartott a városvezetés, a májusi befejezésről tájékozódtak. A munkák finisében, már több helyen aszfaltoznak. Vannak utcák, amelyekben még nagy sár maradt, illetve a betemetett árkok tömörítése is hátra van. Ilyen például a Vidám utca, ahol a hétvégén éppen ezt hagyta ki a számításból egy autós, aki elsüllyedt, majd a tűzoltók segítségét kérte. Azonban - amint azaz egyik olvasónk által küldött fotókon látható, a tűzoltóautó is tengelyig süllyedt és újabb jármű kellett a kimentéséhez.
2012-ben megírtuk, az Új Széchenyi Terv keretén belül Hódmezővásárhely-Mártély-Székkutas Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás pályázatot nyújtott be, mely 2012. március 29-én támogatásban részesült. A Támogatási Szerződés 2012. június elsején lépett hatályba. A projekt megvalósítás kezdő időpontja 2012. július 10-e volt. A projekt elszámolható költségeinek finanszírozása a Kohéziós Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában történik. Egy tavaly novemberi kormányhatározat, az 1 milliárd 344 ezer forintot megtoldotta még közel 241 millió forinttal. Ehhez az összeghez 386 millió forintot pedig a Belügyminisztérium önerőalapja biztosított.