Nagyszabású, négynapos magyar kulturális fesztivál kezdődött március 22-én a modern Sanghaj látképét meghatározó Kelet Gyöngye Tv-torony lábánál.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával megvalósuló BudapestFEST-et Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára, Weng Tiehui Sanghaj alpolgármestere, és Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes nyitotta meg.
A március 25-ig tartó BudapestFEST keretében nagykoncertek szórakoztatják a kínai közönséget és csaknem 1400 négyzetméteren magyar népművészek, táncosok, sportolók és népzenészek várják az érdeklődőket.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium meghívásáre a kiállítók illetve a hazai folklórt bemutatót tartók egyike a hódmezővásárhelyi Bereczné Lázár Nóra.
A hímestojás-festő népi iparművész, a Népművészet Ifjú Mestere, Magyar Kézműves Remek-díjas alkotó a kínaiak számára az egzotikusnak számító hímestojás festést, annak hazai tradícióit mutatja be.
Az egyik legolvasottabb shanghaji hírportál, a Shine fotósorozatban, nagy terjedelmű cikkben számol be a Közép-európai ország különleges kultúrájáról, étkezési szokásairól, folklórjáról.
Rövid interjúban Berecné Lázár Nórától a hímes tojás festésről, a tradícióiról is érdeklődtek. A kínai vendégek megtudhatták, hogy egy-egy festés milyen keresztény jelképet szimbolizál, a Húsvétra készülve, a színeket, formákat milyen módon inspirálja a természet, a fekete és a vörös színek Jézus halálát, míg a zöld szín és árnyalatai a tavaszt szimbolizálják. Na és persze arról is írt a kínai lap, hogy a tradíciók szerint lányok által a fiatalembereknek adott hímes tojás szerelmes üzenet is lehet.
A látogatók nemcsak szóban kapnak tájékoztatást, hanem maguk is kipróbálhatják az írókázást, festést.