Kultúra, oktatásVáltozó épületek, átalakuló társadalom

2018. március 22., csütörtök
 

Március 23-án nyílik a Vásárhely Anno kiállítás az Emlékpontban. Egyedülálló kezdeményezésként Hódmezővásárhely szocializmuskori fényképanyagát rendezi adatbázisba az Emlékpont és a Tornyai János Múzeum Vásárhely Anno projektje, amelynek első elemeként március 23-án 17 órakor az Emlékpont galériájában nyílik kiállítás.

 

 


 

A még rendezés alatt álló tárlatot bemutatva Miklós Péter, az Emlékpont intézményvezetője hangsúlyozta: az 1945 és 1990 között készült felvételeket bemutató kiállítás célja megmutatni, hogy hogyan jelent meg a szocializmus a városképben ebben az időszakban.

A kiállítás mellett a projekt részeként áprilisra készül el az a kiadvány, amely mintegy kétszáz fényképen keresztül ábrázolja az államszocializmus idejében formálódott városképet, majd májusban, online felületen lesz elérhető az az adatbázis, amely tizenkétezer fotó által a város közéleti eseményit, családi pillanatait és mindennapi életképeit bemutatva érzékelteti ezt a korszakot. Az adatbázis az Emlékpont és a Tornyai János Múzeum, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Csongrád Megyei Levéltár és a Német László Városi Könyvtár fotói mellett hírlaparchívumok és számos magánszemély gyűjteményének fényképeiből tevődik össze. Az intézményvezető szólt arról is, hogy néhány, már ismert felvétel mellett a legtöbb fotó most kerül első alkalommal bemutatásra a nagyközönség számára.

 

A pénteken nyíló Vásárhely Anno - A változó város, 1945–1990 című tárlat ötven tablóján látható ez az alakuló világ, a Hódtó, vagy a Kertváros létrejötte, az Andrássy út, vagy az Oldalkosár utca látványának átalakulása, a panelnegyedek születése. Megismerhető, hogyan lesz egy polgári városból szocialista város, s hogy hogyan törölték el a paraszti gazdasági egységeket – hiszen egy paraszti porta gazdálkodási egységként is értelmezhető –, mind a hagyományos életforma megnyilvánulásait, amelyek helyét egyveretű, panel-, sorházas, vagy házgyári technológiával létrehozott környezetet foglalta el.

 

A hagyományosan agrárváros Vásárhely ipara – a kisipar, a kézműipar – a szocializmus korában nagy termelőgyárak iparává alakult, s közben panelházak épültek, amely Vásárhely arculatát jelentősen megváltoztatták. Látható a tablókon, hogy tűnt el az, ami az Alföldön is egyedivé tette a vásárhelyiek városélményét, s hogyan formálták át ugyanolyan lakótelepek, amelyek akár a főváros Kőbánya városrészében, Szegeden, vagy a szolnoki panellakótelepeken is létrejöttek.

 

- Mindez a változás befolyásolta az emberek élet-élményét is, hiszen a szerves, történelmi fejlődésként kialakult paraszti és polgári környezet lebontása és a panelépítés az emberek közötti kapcsolatokat is átalakította – hangsúlyozta Miklós Péter, rámutatva, hogy a kiállítás mellett a hamarosan megjelenő, kétszáz fotót közlő kötet és a tizenkétezer fotót felölelő adatbázis ezeket a változásokat igyekeznek bemutatni.

 

A szocializmus korának idealizált emberképe ugyanolyan lakásban, ugyanolyan körülmények között él negyven–ötven négyzetméteren, közösségi terek nélkül, izolálva. A rendszer igyekezett az embereket kiszolgáltatottá tenni, hogy a munkahely után ne érezzék magukat az emberek otthon, a lakás csak funkcionális szerepet töltött be. Így készültek a szovjet házgyártás eredményként létrejött panelházak, amelyek megoldást adtak a hatvanas években megoldást jelentettek a lakáshiányra, s amely a népességrobbanás mellett a felszámolt tanyavilágból a városba költözők számára is elhelyezést jelentett. Az viszont nem lett volna kötelező – tette hozzá az intézményvezető –, hogy ezek a lakások egyformák legyenek és Budapesttől Győrig, Debrecentől Hódmezővásárhelyig ugyanolyan körülmények között kelljen élni az embereknek.

 

Azzal, hogy az egykori agrárvárosban az embereknek öt- és tízemeletesek árnyékában egyenéletet kellett élni, pont azt sorvadt el, ami Vásárhelyt Vásárhellyé tette. S ez az Emlékpont egyik küldetése, hogy ne felejtsük el, milyen volt az élet ott, ahol korábban nádasok, kertek voltak a panelházak előtt – fogalmazott Miklós Péter, hangsúlyozva: nem feltétlenül rosszabb az egyik a másiknál, csak érezhetjük, hogy másféle szocializáció, másféle életélmény adódna, ha ezek a szervesen fejlődő urbanisztikai struktúrák maradtak volna meg. Ezt a változást igyekszik bemutatni a kiállítás, amelynek legtöbb képe most látható először. Kiállításra kerülnek légifelvételek, profi fotósok képei és lelkes amatőrök fényképei is. A tárlat egyik nagy tanulsága lehet, hogy talán nem is gondolnánk, milyen élet zajlott valamikor ott, ahol ma egy-egy sok családnak otthont adó panelházsor áll.

 
 
VH-Emlékpont
 

Olvassa el ezt is!

Idén is szuper műsorral jön az Eötvös Cirkusz

Idén is szuper műsorral jön az Eötvös Cirkusz

Magyarország legrégebbi utazó cirkusza 2018-ban is új műsorral kedveskedik a cirkuszba járók népes táborának. Képekkel!
Interkulturális fesztivál a testvérvárosi kapcsolat jegyében

Interkulturális fesztivál a testvérvárosi kapcsolat jegyében

Hatodik alkalommal rendezte meg a Németh László Gimnázium, Általános Iskola és az aradi Aurel Vlaicu Általános Iskola és Gimnázium a fesztivált.
Tűzgyújtási tilalom

Tűzgyújtási tilalom

Az elmúlt napok kánikulája és a csapadékhiány jelentősen növelte az erdőtüzek kockázatát, ezért Csongrád-Csanád vármegyékben a  tűzveszélyes időszakot hirdetnek ki.

Újabb fejlemények kastély ügyben

Újabb fejlemények kastély ügyben

A működtetést a szabadkígyósi és a békéscsabai önkormányzatokkal közösen valósítanák meg; megírták Lázár János építési és közlekedési miniszternek.
 

És ezt már olvasta?

Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott
Egy kátyú életveszélyes fejsérülést okozott Hódmezővásárhelye Kishomokon a Vitéz utcában egy elektromos rollerrel közlekedő nő az éjszakai sötétségben nem vette észre a kátyút.
 
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti
A tulajdonrész mellett a Holokauszt múzeumot a Mazsihisz működteti A Mazsihisz a várostól megkapta a vásárhelyi zsinagóga és az egykori zsidó népiskola épületéből álló ingatlanegyüttes 10 százalékos tulajdonrészét.
 
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján
Nemzetközi sztárok és hazai kedvencek a nyár zárófesztiválján  Az elmúlt évekhez képest már egy hónappal korábban előrukkolt a Coca-Cola SZIN a fesztivál öt nagyobb helyszínének teljes felhozatalával.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025
Családi események Hódmezővásárhelyen 2025 2025. 22. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban... De mi más az óceán, mint ezen cseppek sokasága, amit valami távoli egység mégis összefog...
 
Gazdag volt a vásárhelyi Múzeumok Éjszakája
Gazdag volt a vásárhelyi Múzeumok Éjszakája Hat helyszín, tizenöt program, különleges tárlatvezetések, előadások, kincskereső játék és koncert is várta az érdeklődőket. Összefoglaló.
 
Múzeumok Éjszakája Vásárhelyen 2025
Múzeumok Éjszakája Vásárhelyen 2025

Országszerte számos múzeum, könyvtár és kiállítóhely nyitva lesz az év leghosszabb éjszakáján. Vásárhelyen is 6 helyszínen 19 programmal várják az érdeklődőket. Részletes program.

 
A holland nagykövet a városházán
A holland nagykövet a városházán Désierée Bonis Hollandia magyarországi nagykövete vásárhelyi látogatása során Márki-Zay Péter polgármesterrel is találkozott.