
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlésének határozata alapján, a Bíráló Bizottság, az Oktatási, Kulturális, Sport és Nemzetiségi Bizottság, valamint a képviselő-testület javaslatára Dratsay Ákos és Berei Erzsébet kapja megosztva idén a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat.
2020. évben a Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat egyéni kategóriában megosztva, Dratsay Ákos fuvolaművész-zenetanárnak és Berei Erzsébet zongora-művésztanárnak adományozza.
Csoportos kategóriában nem érkezett jelölés, országos kategóriában idén a közgyűlés nem oszt díjat.
A díj hivatalos átadója január 19-én lesz, 17 órakor, a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban.
Berei Erzsébet Szegeden született 1944. február 13-án.
A Kossuth Zsuzsanna Leánygimnázium elvégzése után, a Zeneművészeti Szakiskola Szaktanárképzőjén zongora-szolfézs tanár képesítést szerzett.
Az Állami Zeneiskolában zongoratanár, majd 1980-tól igazgatóhelyettes, később igazgató.
A Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskola igazgatója volt 1993-tól, illetve a Péczely Attila Zeneiskola összevont intézményének igazgatója volt 1996-tól. Vagyis neve összeforrt a Péczely Attila iskola sok évtizedes múltjával. Pályafutása alatt mindvégig Hódmezővásárhely zenei életének meghatározó személyisége, aki nyugdíjasként is aktívan részt vesz kulturális eseményeken, akár zsűriben, akár szervezésben kell közreműködni.
Dratsay Ákos fuvolaművész 1960-ban született Budapesten. 10 évesen kezdett fuvolázni a hódmezővásárhelyi Állami Zeneiskolában, a mai Péczely Attila Zeneiskolában. 1974-től a szegedi Tömörkény István Művészeti Szakközépiskola, majd 1978-tól 1983-ig a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia növendéke volt.
Még egyetemi tanulmányai közben, 1981-ben lett a kecskeméti Kodály Iskola zeneművészeti szakközépiskolájának fuvolatanára, ahol feleségével, Berényi Bea fuvolaművésszel közösen országos hírű szakmai műhelyt hoztak létre. 2016 szeptembere óta ezt a munkát a budapesti Vienna Konzervatórium tanáraiként egyetemi szinten is folytatják.
Közel 30 éve a magyar alapfokú fuvolaoktatás legrangosabb versenyeinek állandó zsűritagjaként, illetve a középfokú versenyek egyik legeredményesebb felkészítő tanáraként a zenei versenyek területén is nagy tapasztalatot szerzett.
Nevét a vásárhelyi zenekedvelők nem csak nagyhírű fuvolaművészként, hanem az évente itt rendezett Országos Fuvolás Tábor, újabb nevén Augusztusi Zenei Napok mentoraként, szervezőjeként, bonyolítójaként is ismerhetik.
Művésztársaival - sokszor 100-nál több muzsikus növendéknek - kurzusokat, és sok-sok koncertet tarftanak, némi túlzással: egy héten át zenével kelhetnek és fekhetnek a vásárhelyiek.