
Vasárnap éjfélig lehet jelentkezni a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre, mondta az Oktatási Hivatal (OH) főosztályvezetője február 14-én, csütörtökön az M1 aktuális csatorna és a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című közös műsorblokkjában.
Vanó Renáta azt mondta: az eredeti, pénteki jelentkezési határidőt üzemzavar miatt tolták ki két nappal, ahogy azt a jogszabály is előírja.
A jelentkezéseket csak elektronikus úton lehet benyújtani a www.felvi.hu oldalon. A vasárnapi jelentkezési határidő lejárta után február 22-ig kell hitelesíteni a jelentkezést, ami történhet elektronikus úton, az Ügyfélkapun keresztül, vagy a szükséges nyomtatványok postázásával.
Egy diák legfeljebb hat felsőoktatási intézménybe jelentkezhet, érdemes minél több lehetőséget megjelölni.
----------------------------------------------------
A Budapesti Metropolitan Egyetemre, a félévenként 230 ezer forintos kizárólag önköltséges képzésre, a hódmezővásárhelyi kihelyezett tagozatra, a turizmus-vendéglátásra jelentkezők számítsanak arra, hogy egy évvel megnövekszik a képzési idő.
A Magyar Közlönyben február 11-én megjelent 3/2019 EMMI rendelet szerint mind a nappali, mind pedig a levelező turizmus-vendéglátás szakosoknak nem egy, hanem két féléves szakmai gyakorlatot kell majd teljesíteniük „turisztikai és vendéglátó tevékenységet folytató szervezetnél vagy a felsőoktatási intézmény tanéttermében, tanszállodájában”. Újdonság, hogy a két félévből egyet akár külföldön is lehet tölteni. Mivel hosszabb lesz a képzés, a kreditszám is magasabb lesz: a jelenlegi 180+30 helyett 180+60 kreditet kell majd szerezni.
Budapesti Metropolitan Egyetem Heller Farkas Turisztikai és Gazdasági Kar vásárhelyi tagozatán egyetlen szak indult már tavaly is: a turizmus-vendéglátás nappali költségtérítéses formában 292 pont volt az alsó határ.
-------------------------------------------------
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ismét megerősítette: 2020-tól a felsőoktatásba felvétel alapfeltétele lesz a B2-es nyelvvizsga és az emelt szintű érettségi.
A halasztást a szakemberek azzal magyarázzák, hogy a fiatalok nyelvtudása az egyes országrészek között egyenetlen, és jelen állapotban a jelentkezők negyven százaléka be sem kerülne a felsőoktatásba.
A tárca most ismét megerősítette, „nincs és nem is várható semmilyen változás a 2014. december 18-án kihirdetett rendelkezésekben, amelyek szerint 2020-tól a felsőoktatásba történő felvétel alapfeltétele lesz egyrészt a legalább B2 szintű, általános nyelvi, komplex nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű okirat, illetve a legalább egy emelt szintű érettségi vizsga vagy felsőfokú végzettséget tanúsító oklevél. Utóbbi alól kivétel a művészet képzési terület”.