
Hódmezővásárhely még Lázár János polgármestersége idején, 2010 őszén fogott bele a két település belvárosát összekötő villamosvonal terveinek előkészítésébe.
A több mint 18 milliárd forintos fejlesztésű régóta fennálló tervek szerint Szeged és Hódmezővásárhely között ún. "tram-train", azaz integrált villamos- és nagyvasúti rendszer kerülne bevezetésre. A tram-train rendszer lényege, hogy a városközpontokat rendszerint elkerülő, közvetlen eljutási lehetőséget keveseknek kínáló vasúti pályát összekötik a városokat jobban feltáró villamospályákkal. Nyugat-Európában (elsősorban Németországban) rendkívül elterjedt ez a fajta közlekedési mód, Magyarországon azonban ilyen konstrukcióval eddig nem találkozhattunk.
A térség lakosságszáma és forgalma nem indokolja egy elővárosi vasúti rendszer kiépítését, illetve Hódmezővásárhely is túl kicsi ahhoz, hogy saját villamosvonallal rendelkezzen, az összeköttetésnek viszont lennének előnyei. Jelenleg a hódmezővásárhelyiek 11%-a utazik hetente többször Szegedre és egy átlagos munkanapon kb. 8000 utazás történik a két irányban közvetlenül a két város között. Az utasok többsége (4500) autóbusszal teszi meg a távolságot, míg mindössze 360-an választják a vasutat. Egy tram-train rendszer megépítése jelentősen megváltoztathatná az arányokat.
A két alföldi város vezetése 2011. március 4-én írt alá megállapodást a Magyarországon eddig ismeretlen közlekedési rendszer meghonosítására. A projekt megvalósíthatósági tanulmányára kiírt közbeszerzést a Forrás Unió, a COWI és a Főmterv alkotta konzorcium nyerte meg. Több mint 160 millió forintot fizetett a két önkormányzat a részletes tanulmányért, mely még 2012-ben elkészült.
A legelterjedtebb tervek szerint a vonal a két város között a vasúti pályát használná, így annak felújítása esetén (kétvágányúsítás, lassújelek megszüntetése) akár 100 km/órás sebességgel is közlekedhetne. Hódmezővásárhely belvárosában azonban letérné a vasúti sínről a különleges, kétlaki közlekedésre alkalmas jármű és feltárná a sűrűn lakott területeket. A 3,3 km-es pálya összesen 5 új megállóval, egyvágányú kialakítással épülne ki, majd a tram-train a jelenlegi vasútállomásnál végállomásozna. Hódmezővásárhelyen a Népkert állomás és a Nagyállomás között öt közbülső megállóhely lenne, amelyek helyét úgy választották ki, hogy a város lakosainak nagy része legfeljebb 500 méteres sétával közvetlenül is igénybe veheti az új közlekedési eszközt.
Szegeden Hódmezővásárhely felől a vonal a Rókus pályaudvarra érkezne, ahonnan lehetőség lenne arra, hogy a vonal a jelenlegi 1-es villamos vonalán elérje Szeged belvárosát és annak főpályaudvarát. Egy alternatív lehetőség szerint a jelenlegi vasúti pályán keresztül érné el a tram-train Rókusról a szegedi nagyállomást. A szegedi 2-es villamos átadása után mára csak óránkénti követéssel közlekedő 1-es villamos vonala elbírná az új vonalat, mely a tervek szerint csúcsidőben 20-30 (ha igény van rá, maximum 10) percenként közlekedne.
A tervezet 6+2, egyenként 30 méter hosszú, korszerű, alacsonypadlós, villamos meghajtású, illetve dízel-elektromos üzemű tram-train jármű beszerzésével számol. A megvalósíthatósági tanulmány szerint a teljes projekt bruttó 18,2 milliárd forintba kerülne, melyből 6,4 milliárdot a járműbeszerzés tenne ki (2012-es árak!).
A tanulmány szerint a projekt nettó jelenértéke (ENPV) pozitív, azaz a várható gazdasági hasznok (társadalmi, környezeti) jelenértéke meghaladja a pénzben kifejezett gazdasági költségek jelenértékét. Ezek a gazdasági hasznok persze pénzben nehezen kifejezhetőek és erősen szubjektívek, tehát meglepő lett volna, ha a tanulmány szerint nem pozitív a projekt megtérülési rátája.
A tanulmány kitér arra is, hogy ha az üzemeltetőnek pályahasználati díjat kell fizetnie, mind a két városban, mind a köztes vasúti pályán, a projekt pénzügyileg nem fenntartható. Az optimista számítások - melyek már 2015-ben működőnek tekintik a tram-train vonalat - szerint még 2042-ben is 138 millió forintos veszteséggel üzemelne a Szeged-Hódmezővásárhely villamos, így a pályahasználati díjaktól való mentesülés szükséges a megvalósításhoz.
További cikkeink a témáról:
Újabb lendületet vett a vásárhelyi tramtrain (Kattintson!)
Megállóhelyek létesülnek:
1. Hódmezővásárhelyi – Népkert vasúti megállóhely, 2. Bartók B. u., 3. Tóalj u., 4. Kossuth tér, 5. Andrássy út, 6. Kálvin János tér, 7. Hódmezővásárhely, Nagyállomás.