
Kormányrendelet jelent meg arról, hogyan, és ki döntheti el, hogy felmenthető-e egy 6 éves gyermek a beiskolázási kötelezettség alól, ha a szülő még egy évet az óvodában szeretné tartani őt.
A november 21-én megjelent Magyar Közlöny tárgyalja (ha nem is teljes részletességgel) az óvodából kikerülő gyerekek beiskolázási eljárását. Eddig ez a jog a gyereket ismerő szülő, az óvónő és az óvodavezető kezében volt, azonban egy törvény elvette tőlük ezt a döntési jogot.
Eddig a gyerek 6. életévében az óvónő dönthette el, hogy szerinte érett-e már a gyermek az iskola megkezdésére. Az olyan helyzetekben, amikor vitatható volt a kérdés, és az óvoda nem tudott teljesen egyértelműen nyilatkozni róla, szükséges volt, hogy egy szakértő mondjon véleményt a gyermekről.
Erre már nincs lehetőség, még akkor sem, ha a gyermek fejlődését folyamatosan érzékelő óvónő is egyetért, vagy legalább is támogatja a beiskolázás elhalasztását.
Az új rendelet szerint egy országos hatóság, az Oktatási Hivatal adhatja ki ezeket az engedélyeket szakértői vizsgálat alapján.
Hódmezővásárhelyen a Szék utca 3. szám alatt található a Csongrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat Hódmezővásárhelyi Tagintézménye. Az intézmény ellátási körzetébe tartozó települések: Vásárhely, Mártély, Mindszent, Székkutas. Fejlesztőpedagógiai ellátásuk mellett szakértői vizsgálatokat is végeznek.
A Szék utcai intézmény munkája alaposan megnövekszik, mert a jogszabály értelmében a gyerek lakhelye szerint illetékes járási szakértő bizottságot kell megkérdezni, sajátos nevelési igény esetén pedig a hasonló megyei testületet.
A bizottságnak a szülői kérelem beérkezése után öt napon belül időpontot kell adnia a vizsgálatra, és azt a kérelem beérkezésétől 15 napon belül el kell végezni.
Ha a szülő a szakértői vizsgálat időpontjában önhibájából nem jelenik meg, új időpontot nem kap, a hivatal a gyerek megvizsgálása nélkül dönt. Ha önhibáján kívül nem jelenik meg, még egy időpontot kap öt napon belül.
A bizottság szakértői véleményét a hivatal eljárásának megindításától számított 30 napon belül kell megküldeni a hivatalnak.
Egy pedagógiai szakértő nyilatkozta néhány éve: "Ahogyan nem egyszerre tanulnak meg gyermekeink járni, beszélni, úgy az iskolaérettségnek is egyénenként eltérő az ideje. Óva intek mindenkit attól, hogy gyerekét idő előtt beiskolázza. Semmiről nem marad le, ha egy évvel később kerül iskolába. Sőt! Egy év alatt nagyon látványos lehet az érés szociálisan, szellemileg és még fizikailag is. Arról pedig még nem is beszéltem, hogy az iskolaéretlen gyermeknek egy életre elmegy a kedve a tanulástól, hiszen a kudarcot sem ő, sem a szülő nem tudja feldolgozni."