Ma délelőtt a vásárhelyi Polgármesteri Hivatal képviselői a sajtó jelenlétében egy jogerős ítélet birtokában visszavették a Balogh Imsi Sportarénát.
Az évek óta kihasználatlanul álló, a vitás ügy miatt K’Art Építész Stúdió által lezárt koszerű belvárosi sportközpont egy többlépcsős per áldozata.
Az ügy igazi áldozatai a diákok és a sportolni vágyó vásárhelyiek. Erről beszélt Cseri Tamás képviselő ma délelőtt az „Arénafoglalók” nevében.
Délelőtt 9 órakor az Önkormányzat delegációja, Ambrus Norbert a Jogi Iroda, Mucsi László a Műszaki Iroda vezetői, valamint Cseri Tamás képviselő, a Kecskeméti Törvényszéken néhány hete született jogerős ítélete alapján a város nevében jelképesen birtokba vette az épületet. A K'Art Építész Stúdió Kft. nem járult hozzá a sajtónyilvános bejáráshoz, így a sajtó kizárásával rövid szemlét tartottak, majd Cseri Tamás és Ambrus Norbert a kint várakozó újságíróknak elmondták, az épület és berendezései az első ránézésre rendben vannak, a gáz, a víz, és egyéb szolgáltatások visszakötése után a diákok és sportolni vágyók, ezen belül több vásárhelyi sportegyesület ismét használhatja az Arénát. Arra a kérdésre, hogy ez mikortól lehetséges, elmondták: ez szolgáltatókon múlik, de néhány hét beletelik.
Ezzel persze még korántsem zárult le az országos sajtó által is sokadszorra felkapott ügy.
A Kecskeméti Törvényszék most született ítéletében a vásárhelyi Önkormányzatnak, mint felperesnek adott igazat, mivel a tavaly nyáron született mindkét perben a K' Art Építész Stúdió javára született jogerős ítélet amely kötelezi a várost 150 millió forint megtérítésére. Ezzel együtt pedig a bérleti szerződés is érvényes marad. Mivel a város nem fizetett, az Aréna zárva maradt. Ezt sérelmezte a város, amikor beperelte a K’Art Építész Stúdiót, mondván, ha továbbra is érvényes a bérleti szerződés, akkor viszont joguk van a bérlemény használatára. Most megszületett a jogerős ítélet, amit ma délelőtt a sajtó jelenlétében igyekeztek érvényesíteni.
Kendi Imre a K'Art Építész Stúdió Kft. ügyvezetője elmondta, a vitás pénzügyi kérdések korrekt rendezésében reménykedik, fenntartja tavaly júniusban megfogalmazott közleményét, amelyben kifejtette, a K’-Art Építész Stúdió Kft. jogerősen pert nyert a Szegedi Ítélőtábla előtt a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata ellen a Balogh Imsi Sportcsarnok üzemeltetéséhez kapcsolódóan. A bíróság megállapította, hogy a K’-Art Építész Stúdió Kft. nem szegte meg a felek között fennálló szolgáltatási szerződést, és kimondta, hogy az Önkormányzat felmondása érvénytelen volt. Ezért a bíróság kötelezte az Önkormányzatot az elmaradt szolgáltatási díjak és kamatai, valamint a perköltség megfizetésére. Az Ítélőtábla megállapította, hogy semmiféle túlárazás nem történt, a Megyei Jogú Város jogi álláspontja megalapozatlan, cégük mindenben a szerződésnek és jogszabálynak megfelelően járt el.
Az előzmények:
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata a 2006-ban egy tornacsarnok létesítéséről döntött. Ennek megvalósítása érdekében együttműködési megállapodást kötött az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériummal, amely PPP konstrukció keretében történő létesítmény-fejlesztéshez nyújtott támogatást.
A PPP konstrukció értelmében egy - a közbeszerzési eljárás során kiválasztott – magánbefektető, a hódmezővásárhelyi K-Art Építő Zrt., - amely egyúttal tervezte is - saját költségén megépítette és működtette a Balogh Imsi sportlétesítményt, amelynek használatát közcélú igénybevétel céljából, meghatározott ideig fizetendő és évente aktualizált mértékű szolgáltatási díj ellenében átenged az önkormányzatnak. A szolgáltatási díjat a cégnek az önkormányzat és az állam közösen fizeti. A díj két részből tevődik össze: a létesítéshez rendelt és az üzemeltetéshez kapcsolódó fizetési kötelezettségből. A futamidő lejáratát követően a sportlétesítmény az önkormányzat tulajdonába kerül.
A létesítmény használata az eltelt évek folyamán aránytalanul magas terhet rótt a városra, ezért az önkormányzat a konstrukció felülvizsgálatát kezdeményezte. Az elrendelt belső ellenőrzés során a kivitelező cég elzárkózott azon számlák bemutatásától, amelyek alapján az ingatlan nettó beruházási értékét mintegy 836 millió forintban állapította meg, és amely összegnek megfelelően került a szolgáltatói díj, létesítéshez rendelt része meghatározásra, annak ellenére, hogy a város és a cég között létrejött szolgáltatási szerződés értelmében a számlák megtekintésre az önkormányzatnak lehetősége van. A létesítmény kivitelezése során az önkormányzatnak műszaki ellenőrzésre nem volt joga.
Az ingatlan értékének meghatározására felkért igazságügyi műszaki szakértői vélemény szerint a teljes beruházási költség 662 millió forint értékben határozható meg, azaz a magánberuházó részéről közel 174 millió forint értékű túlárazás történt. Szintén a belső ellenőri vizsgálat során derült fény arra, hogy a beruházó cég megsértette a szolgáltatási szerződésben foglalt létesítési alapelvet, mert a beruházást egy másik cégen keresztül valósította meg.
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése a 2011. augusztus 26-i rendkívüli ülésen egyhangú szavazással döntött, hogy az önkormányzat megtévesztése és a PPP beruházás keretében megvalósult Balogh Imsi Sportcsarnok létesítési költségeinek jelentős mértékű túlárazása miatt a Legfőbb Ügyészségen feljelentést tesz és az ügyben nyomozás elrendelését kezdeményezi.
2012 nyarán mindkét perben a K' Art Építész Stúdió javára kedvező jogerős ítélet született, amely kötelezi a várost 150 millió forint megtérítésére.
Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) vagyonpolitikáért felelős államtitkára tavaly decemberben egy sajtótájékoztatóján elmondta Hódmezővásárhelyen is lezárul a kivásárlás. Hangsúlyozta: ezek a PPP-projektek nemcsak az önkormányzatoknak, hanem a vállalkozóknak is rosszak voltak, mert "gyakorlatilag futottak a pénzük után", illetve a devizahitel kapcsán komoly árfolyamveszteséget is elszenvedtek.
A Hódmezővásárhely belvárosban felépült - nemzetközi kosárlabda-mérkőzések megtartására is alkalmas - sportcsarnokot három éve, 2008 augusztusában adták át. A háromszintes épületben 1315 négyzetméter nagyságú küzdőtér van, hasznos alapterülete 5720 négyzetméter. Az alagsorban egy 91 autó befogadására alkalmas mélygarázs kapott helyet, a földszinten a küzdőtér, az előcsarnok és az öltözők, míg az emeleten egy 70 négyzetméteres fitneszterem, a hatszáz embert befogadó lelátó, a közvetítőszoba és egyéb helyiségek találhatóak.