
Befejeződött a kétmilliárd forintos költségvetésű ivóvízminőség-javító program Hódmezővásárhelyen és két szomszédos községben, Székkutason és Mártélyon - közölte Mucsi László, a vásárhelyi önkormányzat városfejlesztési irodájának vezetője csütörtökön a projektzárón.
A Vásárhelyi Hírekben többször írtuk, a víz minőségének kifogásai Csongrád megye 70 településén 422 ezer embert érint. Ezek közé tartozik Hódmezővásárhely is.
A kormányzati tervek szerint az ivóvízminőség-javító program keretében néhány éven belül mindenhol megvalósulnak a szükséges víztisztító beruházások. Az előírt értékeknek 365 településen, nem felelt meg a vízminőség. Az eredeti EU-s elképzeléshez képest Magyarországon az ivóvízminőség-javító program jelentős csúszásban van.
A Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas lakosságát is érintette az ivóvízminőség-javítás szükségessége, hiszen a vizsgálatok szerint a három településen is magasabb a rendeletben meghatározott komponensek (arzén, ammónium) valamelyikének határértéke.
A három említett település, Hódmezővásárhely, Mártély, Székkutas 2010-ben Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulást létesítve az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretén belül benyújtott pályázatot, amely 2012. március 29-én támogatásban részesült. Az eddigi előkészítő munkálatok után 2012. december 10-én bejelentették, hogy megkezdődnek a vízminőség-javító fejlesztések, ám végül csak 2014 elején kezdődött el az érdemi munka.
A fejlesztésre uniós és hazai forrásból 1,633 milliárd forint támogatást nyert el a három önkormányzat által létrehozott társulás, 398 millió forintot pedig a Belügyminisztérium önerőalapja biztosított.
A projektzárón elhangzott, a víz tisztításával, a meglévő hálózat korszerűsítésével hosszú távon garantálható az egészséges ivóvíz. A munkálatokat az Építészmester Zrt. által vezetett konzorcium végezte, amelynek tagja a Hydrofit Kft. és a Joma Kvent Kft. is.
A beruházás során nyolc víztisztító mű épült, több helyen új kutakat is fúrtak. A legelavultabb technológiájú, azbesztcement csővezetékek egy részét is kicserélték, elvégezték a hálózat tisztítását, több helyütt új tűzcsapokat telepítettek.
A tavaly februárban elkezdődött kivitelezési munkák befejeződését követően a próbaüzem során folyamatos mérésekkel ellenőrizték az ivóvíz minőségét - mondta Mucsi László.