
Március elsejétől a kormányrendelet által az önkormányzat hatáskörébe utalt támogatások, segélyek finanszírozására Hódmezővásárhelyen a magán-építményadó után befolyó adót használják fel.
Fotó: VH
Március 1-jével átalakul a szociális támogatási rendszer; a változtatásokkal több segélyezési forma megszűnik, átalakul, új elnevezést kap vagy máshonnan lesz igényelhető, mint eddig. A változtatások után szociális támogatásokat két helyről kérhetnek majd az érintettek: egyrészt a járásoktól, másrészt a helyi önkormányzatoktól; előbbiektől a jövedelemkompenzáló, míg utóbbiaktól a kiadáskompenzáló támogatások igényelhetők - hangzott el ma délelőtt a Városházán tartott sajtótájékoztatón.
Kószó Péter alpolgármester elmondta, széleskörű egyeztetés előzte meg a közgyűlés által február 26-án elfogadott új szociális rendeletet. A szabályozás célja egy igazságos, a méltányosságot messze szem előtt tartó, átlátható rendszer kialakítása volt, „A Mercedes-szel segélyért érkezőket is szeretnék kiszűrni” fogalmazott az alpolgármester. A városban közel 300-an rendezkedtek be arra, hogy segélyekből éljenek.
Elhangzott a sajtótájékoztatón, hogy nem kaphat ilyen támogatást az, akinek lejárt helyiadó- vagy más tartozása van az önkormányzattal szemben, aki a közösségi együttélés szabályait nem tartja be vagy gyermeke rendszeresen nem jár iskolába. Az elbírálást minden esetben környezettanulmány előzi meg. Majd ezután kerül a közgyűlés elé.
Kószó Péter hozzátette: a települési támogatásokról a képviselő-testület dönt majd zárt ülésen, de az olyan rendkívüli élethelyzetekben, amikor a segítség gyorsasága számít, a polgármester méltányosságot gyakorolhat, széles jogkörökkel rendelkezik.
Az önkormányzat a támogatást elsősorban természetbeni juttatás formájában fogja adni. Ez persze nem jelenti azt, hogy készpénzt ne adnának, sőt lehetőség lesz akár kamatmentes kölcsönre is.
Kószó Péter arról is beszélt, hogy a járási - jövedelemkompenzáló - támogatásokat közvetlen állami költségvetési forrásból fizetik, az arra jogosultaknak. Ez azt is jelenti, hogy ezeknek a támogatásoknak a megállapításába az önkormányzatoknak nincs beleszólása, az már teljes egészében a járási hivatalok hatáskörébe tartozik, ott is kell intézni.
Bálint Gabriella, a közgyűlés szociális, népjóléti és egészségügyi bizottságának elnöke elmondta, a rendelettervezet előkészítése során 1991-től - személyre és irányultságra lebontva - feldolgozták az önkormányzat segélyezési rendszerét. Teljes képet kaptak a város szociális helyzetéről, az elmúlt több mint két évtized segélyezési, támogatási tendenciáiról.
Antal István a Lakosságszolgálati Iroda vezetője bemutatta az egyszerűsített igénylőlapot és arról is beszélt, hogy valamennyi korábbi önkormányzati támogatási és segélyezési forma, vagyis lakásfenntartási támogatás, adósságkezelési támogatás, méltányossági ápolási díj, méltányossági közgyógyellátás, helyi segély - megszűnik és egységes elnevezést kap, melynek neve települési támogatás. Erre idén 270 millió forint áll rendelkezésre. Az irodavezető hozzátette, tavaly 2745-en részesültek támogatásban, a kifizetett összeg 2013 millió volt, jóllehet eddig ennek 60 %-át az állam kompenzálta.