Hódmezővásárhelyen hetente 4-5 kutyát talál a Városellátó Kht., a városban működő Hódmezővásárhelyi Állatvédők Egyesülete és a Konrad Lorenz Természet- és Állatvédő Egyesület szintén heti átlag 5-5 kutyát vesz gondjaiba.
Képünkön kobór kutya egy hódmezővásárhelyi parkban
Ez a számadat megfelel az országos átlagnak. Az elveszett, elkóborolt négylábúak gyorsabb megtalálására most egy új lehetőséget vezettek be. A Vigyél Haza Alapítvány és a Telenor, a Vidékfejlesztési Minisztérium szakmai támogatásával okostelefonra elkészítették a „Vigyél Haza” elnevezésű kutyakereső rendszert, amely az ebtulajdonosoknak és más lelkes állatbarátoknak nyújt segítséget, emellett az állatmenhelyek és a civil állatmentők munkáját is támogatja.
Hazánk élen jár a kedvtelésből tartott állatok számát tekintve, az állatszeretők között a kutyatartók vannak a legtöbben. Az országban élő közel kétmillió kutya közül körülbelül százezer az utcán, tíz, tizenkétezer kutya pedig állatmenhelyeken, vagy ebrendészeti telepeken található – fogalmazott Pallós László.
Az Országos Állatvédelmi Főfelügyelő felhívta a figyelmet arra, hogy a kóbor kutyák nagy száma nem csupán állatvédelmi, de közegészségügyi problémát is jelent, a megoldás legfontosabb pillérei az egyedi azonosíthatóság és a populációszabályozás. Mint mondta, az elmúlt években számos olyan kormányzati lépés született (például az ebek kötelező egyedi jelölése, a rendszeres ebösszeírás), melyek az ebrendészeti helyzet javítását, a felelős állattartás természetessé válását segítik. Az elveszett, elhagyott, vagy árva állatok érdekében közel félszáz állatmenhely és állatvédő szervezet dolgozik, de a feladat nagysága indokolja tevékenységük segítését. Ezért is támogatja a vidékfejlesztési tárca a most bemutatott mobiltelefonos kutyakereső alkalmazást, amely elterjedésével egy speciális állatadatbázis is segíti majd az állatvédelem munkáját – mondta el Pallós László.
A rendszert kidolgozó Telenor kommunikációs igazgatója tájékoztatója szerint a Vigyél Haza okostelefon alkalmazás három fő funkció köré épül. Az ebtulajdonosok rögzíthetik saját kutyáik adatait, fotóját, lakhelyét. Az így létrejött adatlap szükség esetén egy kattintással közzétehető a legnépszerűbb közösségi portálokon illetve a rendszer azonnali értesítést küld az applikáción keresztül a kutya elvesztésének 2 kilométeres körzetében valamennyi felhasználónak. A másik hasznos felhasználási terület a kóborkutya-bejelentés funkció, amely segítségével a felhasználók egyszerűen és gyorsan bejelenthetik az utcán látott kóbor-állatokat. Az állatbarát feltöltheti a gazdátlan eb fényképét, küllemére, viselkedésére vonatkozó adatokat adhat meg, a rendszer pedig rögzíti a bejelentés GPS koordinátáit. Az információk segítséget nyújtanak az elszökött kedvencüket kereső tulajdonosok, valamint a rendszerhez csatlakozott állatmenhelyek számára is. A harmadik fontos funkció az örökbefogadás menü, ami a leendő gazdikat segíti a választásban.
Óvári András, a Vigyél Haza Alapítvány alapítója, az alkalmazás ötletgazdája napi munkája során tapasztalja, hogy az elkóborolt állatok ép állapotban való megtalálásában és sikeres hazajuttatásában döntő fontosságú a gyorsaság. Ezért örömmel fogadta a telekommunikációs cég segítségét és a mobilalkalmazás megvalósulását.
A Vigyél Haza mobiltelefonos alkalmazás a kóborló, elveszett állatok megtalálása érdekében kihasználja az okostelefonok kínálta lehetőségeket, egyúttal egy új, az interaktív technikákkal élő fiatal generáció elérhető és motiválható a felelős állattartás érdekében.
Az alkalmazás a letölthető ITT!
Olvassa el Hódmezővásárhely és környékéről írt riportunkat: