
Háromnapos ünnepségsorozattal emlékezik egykori lelkipásztorára, Szőnyi Benjáminra a hódmezővásárhelyi ótemplomi református gyülekezet a lelkész, költő, író születésének háromszázadik évfordulója alkalmából.
Az 1717. december 10-én, Alsónémedin született Szőnyi Benjámin a 18. század legjelentősebb vásárhelyi személyisége volt; több mint négy évtizeden keresztül vezette a helyi református gyülekezetet, illetve a csongrád-békési egyházmegye esperese is volt. Verses imádságait, vallásos munkáit gyűjteményekbe foglalva adta ki, azzal a céllal, hogy a lehető legtöbb társadalmi csoportba tartozó ember számára, az élet és az egyház minél több alkalmára kínáljon énekeket. Legnépszerűbb műve a Szentek hegedűje című imádságos-zsoltáros könyv, mely mintegy húsz kiadást élt meg.
A Szőnyi Benjáminra emlékező programsorozat december 15-én, pénteken este a Péczely Attila Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanári hangversenyével veszi kezdetét. Szombaton délelőtt Szőnyi Benjámin életművét feltáró teológiai, irodalmi tudományos konferenciát rendeznek. A lelkipásztor nevét viselő iskola diákjai lampionos, zsoltáros menettel vonultak alma materüktől az Ótemplomba, ahol a névadó életútját idézik meg. A napot a hazai etno-jazz kiemelkedő alakja, Dresch Mihály és vonós kvartettjének koncertje zárja.
December 17-én, vasárnap ünnepi istentiszteleten emlékezik az ótemplomi gyülekezet egykori lelkipásztorára; igét hirdet Fekete Károly tiszántúli református püspök, a liturgiát Juhász András esperes vezeti. Ekkor avatják fel Szőnyi Benjámin sírkövét is a templom oldalánál; a lelkész ezidáig jelöletlen sírban nyugodott. Vasárnap délelőtt az ország legismertebb legrégebbi és református énekegyüttese - melynek egyik alapító tagja volt az ifjú Szőnyi Benjámin - a debreceni kántus ad koncertet. Az ünnepségsorozat zárásaként a helyőrségi zenekar hangversenyén vehetnek részt az érdeklődők vasárnap este a Református Ótemplomban.