
A századforduló művészvilága: Ady Csinszkája és Lédája, Babits Török Sophie-ja, Kosztolányi Ilonája, Juhász Gyula Sárvári Annája, a Nyugat jeles szerzőinek múzsái elevenednek meg a képein. Maga a festőművész avat be az alkotás titkaiba.
Fotó: VH
A Magyar Kultúra Napján nyílt gyűjteményes kiállításon mintegy száznegyven festményt tekinthet meg a nagyközönség a hódmezővásárhelyi Alföldi Galéria földszintjén. Sonkodi Rita sajátos képi világú, idilli hangulatú, romantikus képei a századforduló korszakát idézik meg, amikor a nők még úri hölgyek, a férfiak úriemberek voltak. Művei magukban hordozzák Goethe gondolatát, miszerint a női természet közeli rokona a művészetnek.
„Nem a szakmának festek, számomra az életem egy nagyszerű kiegészítése, - majdnem azt mondtam hobbim - a festészet”, vallotta meg Sonkodi Rita a Vásárhelyi Híreknek.
A Félúton című gyűjteményes kiállításon március 7-én, pénteken 15 órától a művésznő kalauzolja az érdeklődőket a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában. Tárlatvezetésének igazi érdekességét az adja majd, hogy sajátos hangulatot árasztó képein átjön a kiegyensúlyozott belső lelkivilága. Alkotásaira letagadhatatlanul komoly hatással van az irodalom, hiszen a kiállításon is feltűnnek az irodalmi idézetekhez készített grafikák éppúgy, mint a Nyugat folyóirat jeles szerzőinek használati tárgyait, illetve múzsáit megörökítő festmények.
Sonkodi Rita a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán diplomázott, később Temesváron szerzett tudományos fokozatot. Jelenleg az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karának tanára, emellett számos hazai önálló kiállítást rendezett az elmúlt években.