
Az eladósodottságuk ismert adatai és a számviteli törvény előírásai arra utalnak, hogy már tavasszal két tucat kórház kerülhet olyan helyzetbe, hogy nem tudja megvenni a napi működéshez szükséges gyógyszereket, gyógyítási anyagokat és közüzemi szolgáltatásokat, írta március 4-én megjelent számában a Népszabadság.
A lapban megjelent elemzés szerint valószínűleg a decemberi 30-32 milliárdos konszolidációs pénzből is csak a legszükségesebb számlákat egyenlíthették ki.
A Vásárhelyi Hírekben írtuk, tavaly novemberben félmilliárd forintot fordíthatott adósságkonszolidációra az Erzsébet Kórház és a makói kórház. A Magyar Közlönyben megjelent rendelet melléklete szerint 93 egészségügyi intézmény összesen 33 milliárd forintnyi segélyt fordíthatott lejárt szállítói tartozása csökkentésére. A Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ, Hódmezővásárhely-Makó intézménye 517 millió 331 ezer forintot kapott.
A Népszabadság birtokába került dokumentum adataiból egyértelműen kiolvasható, hogy már a tavaszi hónapokban megakadhat az ellátás a fővárosi Károlyi és a Péterfy Sándor utcai, az ajkai, a komlói, az esztergomi, a szentesi, a Zala, illetve a Fejér megyei kórházban, az Országos Kardiológiai Intézetben, a Honvédkórházban, és nem utolsósorban a hódmezővásárhelyi kórházban.
A lapban megjelent grafikán feltüntetett legeladósodottabb 24 kórház között 1 milliárd feletti összeggel az alsó mezőnyben található a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ, Hódmezővásárhely-Makó intézménye.
A Népszabadságban megjelentekkel kapcsolatban az Egészségügyért Felelős Államtitkárság még aznap közleményben reagált. Szerintük az elmúlt négy esztendőben tudatos konszolidációs menedzsment zajlott az egészségügyben, mely hozzájárult az adósságállomány csökkentéséhez.
Többek között a közlemény kitér arra is, hogy az adósságállomány megszüntetéséért ugyanakkor a kórházak maguk is sokat tehetnek. Feszes és transzparens gazdálkodással csökkenteni lehet az adósságállományt is. Az év végi konszolidációs összeg kiosztását megelőző tárgyalásokon a kórházak maguk tettek vállalásokat. Összesen 12 milliárd forint összegű költségcsökkentést vállaltak, amelynek jelentős részét már teljesítették is. Az ágazat vezetése a központosított közbeszerzés rendszerének a létrehozásával is hozzájárult az adósságállomány csökkentéséhez, már eddig közel 10 milliárd forintot spóroltak meg a kórházak ennek köszönhetően.
Mint írják, egyetlen egy kórház sem dőlt be, és nem fog a jövőben sem, ezért visszautasítunk minden tudatos rémhíresztelést, és határozottan cáfoljuk a sajtó azon valótlan állítását, miszerint kórházak válhatnak fizetésképtelenné. Arra kérjük a sajtót, hogy ne keltsen felesleges pánikot, mert azzal a beteg emberek biztonságos ellátását veszélyeztetik. Különösen igaz ez akkor, amikor több mint 300 milliárd Ft-ot meghaladó fejlesztés történik egészségügyi intézményeinkben, közel 400 uniós fejlesztési program zajlik vagy már be is fejeződött Győrtől Gyuláig, Nagykanizsától Nyíregyházáig, Mohácstól Vácig, írja a közlemény.
Mint arról a Vásárhelyi Hírekben rendszeresen beszámolunk, fejlesztések zajlanak a Csongrád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ mindkét kórházában: Hódmezővásárhelyen és Makón is. Többek között a makói járóbeteg szakrendelő részleges felújítására, a pszichiátriai nappali kórház kialakítására kerül sor. A vásárhelyi Erzsébet Kórházban 660 ezer eurós fejlesztéssel az ország első háromdimenziós mammográfkészülékét adták át nemrég.