
1940 őszének, Észak-Erdély, Partium és Székelyföld visszatérésének felemelő pillanatait idézik meg a Trianon Társaság és a Történelmi Vitézi Rend helyi csoportjainak szervezésében ma este 6 órakor Hódmezővásárhelyen, az Emlékpontban.
A vetítettképes előadást követően az egykori Kossuth téri Országzászló emlékmű helyén álló Trianon emlékfánál emlékeznek a 75 évvel ezelőtti eseményekre.
75 évvel ezelőtt, 1940 szeptemberének első napjaiban a trianoni bilincs újabb lánca tört szét, amikor magyar honvéd csapatok bevonultak Erdély földjére, meghozva az ott élőknek a két évtizede áhított szabadságot. "'A föld megindul - menybolt meghasad./ De Erdély földje csak magyar maradhat!" - írja Kárpáthy Piroska: Üzenet Erdélyből című versében. E sorokból is
érezhető, hogy a Trianonban elrabolt területek közül Erdély volt a legfájóbb, s talán ennek örültek a legjobban, amikor visszatért az anyaországhoz.
A magyar honvédség szeptember 5-én lépte át a trianoni határt, és szeptember 13-án teljesen birtokba vette a területet. Az egyetlen jelentősebb incidensre szeptember 9-én, Ördögkút községnél került sor, ahol több halálos áldozattal járó tűzharc bontakozott ki a magyar alakulatok és a román fegyveresek között. A lakosság mindenhol óriási örömmel fogadta a magyar honvédeket, szeptember 5-én a szatmárnémeti (képünkön), 6-án a nagyváradi és 11-én a kolozsvári bevonuláson vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzó is részt vett.