Továbbra is kevesen jelentkeznek hiányszakmákra, nem segített az ösztöndíjrendszer, jelentős a lemorzsolódás, elöregednek a szakmát tanító pedagógusok A kérdés az, vajon mennyiben képes segíteni az idén is útjára indított Szakmavilág Roadshow kamionja, amelynek egyik állomása Hódmezővásárhely lesz.
Elindult tavaszi turnéjára a Szakmavilág roadshow hatalmas kamionja, mely május 31-ig minden egyes állomásán izgalmas, kifejezetten a tizenévesek érdeklődési körére szabott aktivitásokkal támogatja a diákokat abban, hogy minél több szakmát ismerjenek meg, illetve a helyszínen pályaválasztási tanácsadók további hasznos információkkal és nyereményekkel várják a fiatalokat.
A roadshow célja, hogy megismertessük a fiatalokkal a széleskörű továbbtanulási lehetőségeket, és azokat a szakmákat, amelyek érdeklődési körükhöz közel állhatnak és tehetségesnek bizonyulhatnak benne.
A roadshow egyik állomása Hódmezővásárhely. Április 10-én a Tesco parkolójában interaktív módon lehet ismerkedni számos szakmával, a képzés hátterével.
2019-ben új elemmel egészül ki a kamionos roadshow, és több mint 20 helyszínen Dr. Kenderfi Miklós egyetemi docens szakmai vezetésével, valamint a területi kamarák pályaválasztási szakértőivel rendhagyó szülői értekezletekkel várják az anyukákat és apukákat. Hódmezővásárhelyen ennek április 15-én a Németh László Gimnázium és Általános Iskola ad otthont
Továbbra is kevesen jelentkeznek hiányszakmákra, nem segített az ösztöndíjrendszer, jelentős a lemorzsolódás, elöregednek a szakmát tanító pedagógusok – írja egy tavaly nyári nem publikus jelentés.
Hiába próbálták ösztöndíjjal népszerűsíteni a hiány-szakképesítéseket, annak nem volt egyértelmű pozitív hatása, ahogyan a korai iskolaelhagyók szakmaszerzését szolgáló programoknak sem - derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) megbízásából készült 2017 júniusi jelentésből. A hiány-szakképesítések (mint például ács, cukrász, szakács, hegesztő) támogatására 2010-ben hozták létre a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjat, ám az eredményekből nem olvashatók ki pozitív irányú változások, a hiányszakmák továbbra is népszerűtlenek.
A lemorzsolódás csökkentését és a korai iskolaelhagyók szakmaszerzését célzó Arany János Programok és a Hídprogramok sem javítottak sokat a helyzeten. Előbbiekben egyre kevesebb iskola és diák vesz részt. Legutóbb tizenegy éve volt olyan magas a korai iskolaelhagyás aránya Magyarországon, mint 2016-ban – írja a jelentés. Hozzátették: miközben Magyarország egyre távolodik a kitűzött céltól (vagyis attól, hogy 2020-ra 10 százalék alá csökkenjen a korai iskolaelhagyók aránya) a tagországok összesített átlaga folyamatosan javul. A jelentés megemlíti: míg a gimnáziumokból lemorzsolódottak aránya alacsony és egyenletesen 7 százalék körüli, a szakgimnáziumokból lemorzsolódottak aránya meghaladja a 15 százalékot. Ugyanez a szakközépiskolákban már 25 százalék, és folyamatosan romló képet mutat.