



Magyarország számára is fontos, hogy a határon túl milyen a növényvédelem, egyáltalán milyen vegyszerek felhasználása folyik és ezek majd hogyan illeszkednek az uniós illetve a magyarországi szabályrendszerekbe.
Javában zajlanak és idén szeptemberig tartanak a szerbiai gazdálkodók részére szervezett növényvédelmi továbbképzések. A Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Kara, a Novi Sadi Egyetemmel közösen 4 határon túli helyszínen és Hódmezővásárhelyen 120 termelő felkészítését tűzte ki célul.
Az Európai Unió Határon Átnyúló Együttműködési Program által finanszírozott képzések beindítását egy alapos igényfelmérés előzte meg, nyilatkozta Barna Péter, az SZTE Mezőgazdasági Kara Továbbképzési Osztályának vezetője a Vásárhelyi Hírek szerbiai tudósítójának. Mint elmondta, Temerinben, Bácskatopolyán, Szabadkán és Zentán a két nyelven meghirdetett tanfolyamok iránt valamennyi helyszínen nagyon nagy az érdeklődés. Ennek egyik nyilvánvaló oka, hogy Szerbia uniós csatlakozását követően a növényvédelmi szerek és technológiák alkalmazásában is a tagországok szabályait kell majd alkalmazni. Barna Péter elmondta, 2010 nyarán a képzést segítő szerbiai tanárok a tananyag kialakítását célzó egyhetes felkészítőn vettek részt Hódmezővásárhelyen. A kérdésünkre, hogy milyen rendszer szerint határozták meg a tanfolyam anyagát, az osztályvezető elmondta, nem csak általánosságban, hanem a Szerbiában jellemző növényfajokra lebontott növényvédelmi tananyagot sajátíthatják el. A képzést tankönyv és e-learning is segíti.
A február elején kezdődött zentai tanfolyam egyik résztvevője, Gregus László gazdálkodó szerint nagyon kell ez a képzés, mert már ő is tudja, hogy hamarosan földjein csak a tanfolyam elvégzését, illetve a sikeres vizsgát igazoló okmánnyal végezhet vegyszeres növényvédelmet. Mile Lajos docens, a Csongrád Megyei Növényvédelmi Kamara elnöke, az egyik magyar előadó szerint Magyarország számára is fontos, hogy a határon túl milyen a növényvédelem, egyáltalán milyen vegyszerek felhasználása folyik és ezek majd hogyan illeszkednek az uniós illetve a magyarországi szabályrendszerekbe. Vagyis milyen módosításokra lesz szükség. Azt is elmondta, növényfajokra lebontott úgynevezett integrált védekezés ismereteinek átadását tartja fontosnak, mert azon túl, hogy az Unió anyagilag is támogatja, a termésátlagot jelentősen befolyásolja. Hozzátette, az integrált növényvédelem nem ismeretlen eljárás, hiszen már eleink is alkalmazták. Ez ma már korszerű technológiák bevezetésével: kártevők megfigyelését lehetővé tevő feromon-csapdák kihelyezésével, monitoringgal, agrármeteorológiával bővülhet.
Zentai tudósítónktól