
Naponta ötször-hatszor motozás. Gépfegyveres őrök mindenütt. Spártai körülmények. Paluch Tibor régész tizennégy hónapot dolgozott egy nemzetközi csapat tagjaként egy ókori település feltárásán Afganisztánban.
Folyamatos katonai jelenlét mellett 14 hónapon keresztül mentette Afganisztán ritkaságnak számító, több ezer éves leleteit.
Paluch és régésztársai a bánya területén felépített barakkokban laktak, mellettük közel 600 helyi is részt vett a munkálatokban.
Kabultól ötven kilométerre, a mai Mes Aynak területén ókori település helyezkedett el a Krisztus előtti második és a Krisztus utáni ötödik-hatodik század között. Ennek feltárására azért került sor, mert a kínai állami bányavállalat megvásárolta a területet, s rézbányát nyit a közeljövőben.
„Volt olyan kollégám, aki a táborban töltött első nap után úgy döntött, hogy inkább hazamegy. Mindenhez hozzá lehet szokni. A tábori körülményekhez, a napi öt-hat motozáshoz, az állandó katonai jelenléthez, a rendszeresen odahallatszó gépfegyverropogáshoz vagy aknarobbanáshoz. Életünk részeivé váltak ezek. Ha el tudjuk fogadni, hogy nekünk ilyen körülmények között kell dolgoznunk, akkor már lehet tudományos munkát is végezni, hiszen ez a feladatunk”- nyilatkozta Paluch Tibor.
A magyar szakember, aki 2012 májusa és 2013 júliusa között dolgozott Afganisztánban, viszonylag nagy területért felelt. Ez alatt az idő alatt az általa irányított harmincfős csoport három épületet tárt fel: egy templomot, amelyben Buddha-szobrok kerültek napvilágra, egy hombárt a gabona tárolására szolgáló edényekkel, valamint megtalálhatták a térség pénzverdéjét is. Utóbbi helyszínen 1400 bronz- és ezüst pénzérme került napvilágra.
A feltárásról, a géppisztolyok árnyékában végzett munkáról április 23-án 17 órától hallhatunk, a Tornyai János Múzeum idén indult régészeti előadássorozatában.