
Antal József emléktáblájának avatásán Kószó Péter személyes emlékein keresztül idézte fel a néhai miniszterelnök személyiségét, példamutató jellemét.
Néhány nappal Antal József halálának 20. évfordulója alkalmából Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Emlékpont által a Városháza dísztermében. rendezett emlékező beszélgetés után Gödöllőn folytatódott a megemlékezés.
Antall József nevét viseli vasárnap óta a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ udvara, ahol december 8-án felavatták Magyarország első szabadon választott miniszterelnökének emléktábláját. Antall József 1993. december 12-én, húsz esztendővel ezelőtt hunyt el, ennek alkalmából kezdeményezte a Nemzeti Együvé Tartozás Alapítvány és Gödöllő Város Önkormányzata, hogy így tisztelegjenek emléke előtt.
Az avatás alkalmából tartott ünnepségen jelen volt az egykori miniszterelnök özvegye és fia, valamint Mádl Dalma, Mádl Ferenc néhai államfő özvegye, a kis tér elnevezését kezdeményező Nemzeti Együvé Tartozás Alapítvány kuratóriumának elnöke, illetve Juhász Judit, az Antall-kormány szóvivője.
A rendezvényen dr. Gémesi György polgármester, Juhász Judit, az Antall-kormány szóvivője, és Kószó Péter volt MDF-es országgyűlési képviselő, a Nemzeti Együvé Tartozás Alapítvány tagja elevenítették fel Antall József alakját. Valamennyien személyes emlékeiket osztották meg a hallgatósággal.
A megemlékezők beszédeikben nemcsak a szinte az "ismeretlenségből" a politika élvonalába előlépett volt kormányfő politikusi erényeit, hanem emberi nagyságát is méltatták.
"A gondolkodó igaz emberre", a rutinos, higgadt, határozott stílusú politikusra emlékezett Kószó Péter, az 1990-94 közötti parlament MDF-frakciójának tagja, Hódmezővásárhely alpolgármestere is. Emlékeit felidézve egyebek mellett arról beszélt, hogy az egykori miniszterelnök parlamenti felszólalásaiban mindig pontosan idézett, minden "apró ügyből" néhány perc alatt a lényeget tudta kiemelni. Bár többen kritizálták "arisztokratikus, távolságtartó" megjelenése miatt, s a "gyűlölködő ellenzék" sem kímélte, ő ezt sztoikus nyugalommal viselte el - tette hozzá.
Amikor már tisztában volt betegségének súlyosságával, akkor sem a nevét "megörökítő" presztízsberuházáson törte a fejét, inkább előrelátóan elrendezte és átadta dolgait - mondta Koszó Péter.
Az ünnepség befejező részében leleplezték a volt miniszterelnök halálának 20. évfordulója tiszteletére készíttetett emléktáblát. Antall József özvegye azt mondta: férjének szellemisége itt van, bár ő már átlépett a történelembe. A ceremóniát követően Klára asszony köszönetet mondott a megjelenteknek. Mint mondta: a nagy érdeklődés számára azt jelenti, hogy Antall József neve ma is hívó szó sokak számára.
Kapcsolódó cikkünk:
Megemlékezés Hódmezővásárhelyen