
"Lélekben, érzésben 15 millió magyar miniszterelnöke kívánok lenni." Antall József, a rendszerváltoztatás utáni független, demokratikus Magyarország első szabadon választott miniszterelnöke halálának 20. évfordulója alkalmából emlékező beszélgetést rendez Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata és az Emlékpont december 4-én szerdán délelőtt 10 órától a Városháza dísztermében.
(Képünk Antall József 1992. évi hódmezővásárhelyi látogatásán készült)
Az első szabadon választott magyar parlament miniszterelnökének politikai életútját és szellemi örökségét kabinetjének egykori tagjai és párttársai idézik meg. A beszélgetésen részt vesz Balsai István alkotmánybíró, Kulin Ferenc irodalomtörténész és Marinovich Endre, az Antall József Baráti Társaság elnöke. Moderátor Juhász Judit, az Antall József Baráti Társaság elnökségi tagja.
A december 4-i megemlékezés után, még egy közvetve hódmezővásárhelyi rendezvényre is sor kerül a napokban, ugyanis Antall Józsefről nevezik el a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ belső udvarát. Az épületen emléktáblát helyeznek el. A tér elnevezésére és az emléktábla ünnepélyes felavatására december 8-án kerül sor. A rendezvényen részt vesz Mádl Dalma asszony és özv. Antall Józsefné, az egykori kormányfő özvegye. Megemlékező beszédet Hódmezővásárhely alpolgármestere, Kószó Péter mond, aki 1988-ban az MDF alapító tagjainak egyike volt.
Antal József, az 1990-es, első szabad választások után nemcsak Magyarország, hanem lélekben a nemzet, 15 millió magyar miniszterelnöke is lett. Elsődlegesnek a nemzet iránti szolgálatot tekintette és ez alá rendelt mindent. Vallotta, hogy „egy politikusnál elsődlegesen az a mérték, hogy az ország érdekében mit tesz, s ezen belül természetesen vannak olyan politikai és morális normák, amelyeket meg kell tartania.” Kormányzása alatt zajlott le a szovjet csapatok kivonása, vagyis az ország szuverenitásának visszaszerzése. A külpolitikában a térségben egyedülálló nemzetközi elismertségre tett szert. Bevezette az országot az összeurópai intézményrendszerekbe és megalapozta Magyarország euro-atlanti orientációját. Eközben itthon politikai válságok egész sorával is kellett megküzdenie, melyek rendezésében kimagasló kompromisszumkészségéről tett tanúbizonyságot. A haza érdekében vívott áldozatos küzdelmének súlyos betegsége vetett véget; 1993. december 12-én 62 éves korában hunyt el.