
A Budapesti Kommunikációs Főiskola, új nevén a Metropol hódmezővásárhelyi tagozatán idén a 2011-ben 74 hallgatóval indult két szakon 36-an tettek eredményes záróvizsgát, közülük csak 17-en vehették át diplomájukat április elején.
A Hódmezővásárhelyen 11 kereskedelem és marketing és 6 turizmus szakon végzettek nagy része nem tud elhelyezkedni a frissen szerzett szakmájában, azzal együtt, hogy vendéglátásban szakemberhiány van. Jóllehet a szakemberhiány elsősorban a szakácsoknál és a felszolgálóknál érezhető, a felsőfokú végzettséget igénylő munkaköröknél kevésbé, hiszen ezekbe a pozíciókba jellemzően a gyakornoki programokban részt vevő, jól teljesítő frissdiplomásokat veszik fel a cégek.
A pályakezdőktől a kiváló angol nyelvtudás mellett elsősorban pontosságot, megbízhatóságot és kreativitást várnak el, míg a kereskedelmi vállalatok az eredményorientált szemléletet és a mobilitást értékelik. Ez a megállapítás hangzott el a Budapesti Gazdasági Főiskola Karrier Napján.
A szakemberek azt is elmondták, ebben a szegmensben egyre inkább elvárják a pályakezdőktől, hogy külföldön is gyakorlatot szerezzenek.
Ugyanakkor a frissdiplomásokkal szembeni céges elvárások: a magas szintű angol nyelvtudás, emellett fontos készség a rugalmasság, a gyors gondolkodás, a megbízhatóság, a pontosság és a kreativitás, valamint hogy képesek legyenek a jelentkezők csapatban gondolkodni.
A turizmus-vendéglátás terén azt emelték ki a szakemberek, hogy míg korábban irreális elvárásokkal érkeztek a munkaerőpiacra a jelentkezők, mára tisztábban látják a lehetséges karrierutakat. A jelentkezők többsége tudja, hogy egy olyan „sokszakmás” környezetben, mint a turizmus-vendéglátás, karrierjük elején kell megismerniük az egyes, a recepciótól a háttér irodai munkákig terjedő részterületeket.
Dr. Jancsik András, a BGF KVIK dékánja kiemelte: „A BGF Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karának Karrier Napja mára az ország egyik legnagyobb turisztikai-vendéglátóipari állásbörzéje, ahol a már végzett és a még gyakorlati helyet kereső hallgatók a szegmens vezető vállalataival találkozhatnak. A BGF-nél mindig is törekedtünk arra, hogy szoros kapcsolatot építsünk ki a munkáltatókkal. Mindennek sikerét jól mutatja, hogy Diplomás Pályakövetési Rendszerünk adatai szerint a BGF hallgatóinak csaknem 50 százaléka már abszolutóriuma megszerzésekor főállású munkaviszonnyal rendelkezik. Sokukat a szakmai gyakorlatot biztosító vállalat foglalkoztatja a diploma megszerzését követően.”