KözéletFelelőtlenség vagy feledékenység?

2015. november 9., hétfő
 
Felelőtlenség vagy feledékenység?

Aggódnak a vásárhelyi háziorvosok, hogy megismétlődik a tavalyi helyzet az influenza védőoltás kérdésében.

 

 

 

 


A Vásárhelyi Hírek azután keresett meg több háziorvost, hogy az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) által megküldött jelentés szerint  tavaly, tehát 2014-ben a térítésmentesen felhasználható influenza elleni oltóanyagnak csupán nem egészen 60 százalékát használták fel.

A megkérdezett vásárhelyi háziorvosoknak hasonlóak a tapasztalataik, miközben - elmondásuk szerint - igen súlyos lefolyású influenzás esetek tömege volt tavaly. Félő, hogy ugyanez megismétlődik idén is, ha például hasonlóan enyhe lesz a tél.

Megdöbbentőnek nevezik a felelőtlenséget, vagy inkább a preventív gondolkodás hiányát, sőt még az is felmerült, talán a napi gondjaik mellett az emberek megfeledkeznek egy ilyen lehetőségről. Mert például 2014-ben a 65 évesnél idősebbek körében az átoltottság 23 százalékra csökkent, szemben a nemzetközi ajánlásokban megfogalmazott 75 százalékkal. 

Az OEK összesítéséből az is kiderül, hogy a térítésmentesen felhasználható 1,3 millió adag - egyébként teljesen mellékhatások nélküli - oltóanyag csupán 59,6 százalékát használták fel 2014-ben, ez mintegy 775 ezer fő oltását jelenti. Csökkent a rizikócsoportok átoltottsága, a 65 éven felülieké például a 2011-es 30 százalékról 23 százalékra.

 

A vásárhelyi háziorvosok megkapták az idei térítésmentes oltóanyagot, amely jobb mint a tavalyi. A térítésmentes oltáshoz semmi sem szükséges, csak a szokásos időpont kérés, ugyanis mint mondták: „a rendelőben mindig van vakcina, azonnal, rögtön közvetlenül a hűtőből lehet oltani”.

Az idei szezonban a térítésmentes influenza oltóanyagokból a 3 évesnél idősebb kockázati csoportba tartozóknak 1,3 millió, a 3 évesnél fiatalabbaknak 4 ezer oltóanyag áll rendelkezésre. A vakcina összetétele megfelel a WHO északi féltekére, a 2015/2016-os influenzaszezonra vonatkozó ajánlásának.

 

Nézze meg a "világ legvidámabb" gyerek beoltását:

 
 
VH
 

Olvassa el ezt is!

Öt dobogós helyezés Monoron

Öt dobogós helyezés Monoron

A Hódmezővásárhelyi ITF Taekwon-do Klub 4 fővel vett részt a versenyen: küzdelem és formagyakorlat kategóriákban mérhették össze tudásukat. Képekkel!
A pénzügyőrök nem kívánt egészségvédő akciója

A pénzügyőrök nem kívánt egészségvédő akciója

A NAV pénzügyőrei karitatív feladatot is teljesítettek: Maroslelén megakadályozták hogy két férfi két éven át folyamatosan cigarettázzon. Képekkel!
Megszerezte első idegenbeli sikerét

Megszerezte első idegenbeli sikerét

Január 25-én este az Eger vendégeként lépett pályára a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoport alapszakaszának 14. fordulójában.
A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren

A 43. Magyar Sajtófotó Kiállítás a Kossuth téren

Az országot 2021 óta járó, az előző év legjobb sajtófotóit bemutató vándorkiállítás Hódmezővásárhelyre érkezett.
 

És ezt már olvasta?

A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán
A Kosársuli felugrott a 9. helyre a tabellán A PTE-PEAC-ot fogadta a Vásárhelyi Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 16. fordulójában. a csapat végig uralta a meccset és visszavágott az őszi vereségért.
 
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026
Családi események Hódmezővásárhelyen 2026 2026. 5. hét. Mindannyiunk élete egy csepp a végtelen óceánban...
 
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem
A Kosársulinak nem jött össze a győzelem Saša Vejinović csapata jó meccset játszott a tabella élmezőnyéhez tartozó vendégekkel, és bár nagyot harcolt, végül szoros vereséget szenvedett.
 
Vásárhelyi Művészeti Díj 2026
Vásárhelyi  Művészeti Díj 2026 Benedek Lili jazzénekesnő, Varga-Tóth Attila operaénekes, valamint a Molnár Dixieland Band együttes vehette át az idei Vásárhelyi Művészeti Díjat-
 
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen
Kiképzőközpont épül Vásárhelyen Január 20-án Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter részvételével letették a Lynx harcjármű szimulációs központjának alapkővét.
 
Program a gyermekvállalás támogatására
Program a gyermekvállalás támogatására Európai uniós támogatással újabb egészségfejlesztési program indult Hódmezővásárhelyen és Szatmárnémetiben.
 
Ismét elmaradt a győzelem
Ismét elmaradt a győzelem A Kosársuli az NB I/B Zöld csoportjának 13. fordulójában a Győrt fogadta a győzelem reményében.