Az Oktatási Hivatal honlapján elérhetővé tették a tanfelügyeleti és a pedagógusminősítési rendszerrel összefüggő dokumentumokat.
A jövőben a szakértők – akik maguk is a gyakorló pedagógusuk közül kerülnek majd ki, és öt munkanapból egyet szánnak a felügyeleti munkára – a pedagógusokat többek között módszertani felkészültségük, a tanulókkal való bánásmódjuk, a tanulásszervezési képességeik, szakmai együttműködésük és felelősségvállalásuk alapján értékelik majd. Az intézmények vezetőit elsősorban az operatív irányítás hatékonysága alapján minősítik.
A szakértők képzéseinek akkreditálása már megtörtént decemberben, következő lépésként az őket felkészítő trénereket tanítják majd ki, tavasszal pedig megindul az első ezer fő képzése.
A pedagógusminősítési rendszer elindulására már 2014-ben számítani lehet. Ez alapján a pedagógusi életpályát választóknak először két évet el kell majd tölteniük gyakornokként, ezután kerülhetnek a Pedagógus I. kategóriába a szükséges minősítési eljárás teljesítésével. Ezután következik a Pedagógus II. leghamarabb 6, legkésőbb 9 év múlva, majd újabb 6 év elteltével lehetőség lesz a mesterpedagógussá, illetve kutatótanárrá válásra. Aki a minősítésen egyszer elbukik, két év után újra próbálkozhat, ha viszont ekkor sem sikerül megszereznie a független szakmai testület jóváhagyását, nem dolgozhat tovább pedagógusként. Ez persze a mesterpedagógusi és kutatótanári posztokra nem vonatkozik, ezek nem kötelezőek, viszont elnyerésükért fizetni is kell majd, a minimálbér 70 százalékát. A 163 oldalas dokumentumban többek között részletesen kifejtik, minősítő vizsgára évente csak a minősítési keretszám szerint, a munkáltató véleményének kikérése után mehet a pedagógus.
A pedagógusokat több szempont alapján minősítik majd, többek között módszertani felkészültségük és tárgyi tudásuk, a tanulástámogatás hatékonysága, a gyerekekkel való bánásmód, problémamegoldó képességük és szakmai felelősségvállalásuk alapján. A szempontok egyébként nagyjából egybevágnak a tanfelügyeleti rendszerben figyelembe vettekkel.