
Hétfőn kezdődik az Emlékpont őszi rendezvénysorozata, a Nemzeti Emlékezet Hete. Az ötvenhatos forradalom emlékezetének szentelt két hétben rendhagyó tanórákon, tárlatvezetéseken, előadásokon és beszélgetéseken idézik meg a világ legnagyobb szovjetellenes felkelését.
Elek András a Tornyai János Múzeum sajtóreferense a Vásárhelyi Híreknek elmondta, a Nemzeti Emlékezet Hete célja, hogy a még köztünk élő ötvenhatosok és a megtorlás áldozatai beszámolhassanak a mögöttünk hagyott évtizedekről, napjaink nemzedéke pedig szembesülhessen a közelmúlttal. A szervezők fontosnak tartják, hogy rendhagyó történelemórák, tárlatvezetések, előadások és visszaemlékezések által a mostani fiatalok jobban megismerjék a 20. század második felének történelmét.
A programsorozat október 21-én általános és középiskolás diákoknak meghirdetett versmondó versennyel veszi kezdetét. Az idén is lesznek rendhagyó tanórák, amelyeken egy-egy a történelemkönyvekben kevéssé részletezett témát ismerhetnek meg a hódmezővásárhelyi diákok. Kiss Gábor Ferenc történész a szegedi szikra azaz a MEFESZ megalakulásának gyújtóhatását mutatja be, Mihály Árpád szobrászművész, aki az 1956-os forradalom idején a legendás Pongrácz testvérekkel együtt harcolt a Corvin-közben, a szabadságharc legforróbb katlanjának eseményeit eleveníti fel.
Október 23-án az Emlékpont kiállítása díjtalanul lesz látogatható, a városi megemlékezést követetően a közgyűjtemény történészei tárlatvezetést tartanak a forradalom fellángolásáról, politikai, harci eseményeiről és eltiprásáról.
Az idei évben is folytatódik az Emlékpont és a Szegedi Tudományegyetem közös történelmi szabadegyeteme; a SZE-EM őszi szemeszterének nyitóelőadásán a magyar ügyről a világ figyelmét elterelő szuezi válságról tart előadást Ferwagner Péter Ákos egyetemi docens. Pénteken este Vásárhely kulturális életének legendás alakját, a 110 évvel ezelőtt született és 1956-ban egy verse miatt bebörtönzött Galyasi Miklóst idézi meg két egykori "tanítványa", Szenti Tibor és Vincze Ferenc.
Az első nagy világégést követő vészterhes korba, az 1919. évi első bolsevik diktatúra és a román megszállás időszakába vezeti olvasóit William Gallen azaz Gál Vilmos történész, akinek Antantmisszió című regényét Árva László iskolaigazgató mutatja be október 29-én. A második világháború hadtörténete iránt érdeklődők Horthy István repülőbalesetének legújabb vizsgálati eredményét, valamint a brit hadseregben szolgáló lengyel pilóták és a Szentes közelében nemrégiben feltárt repülőgép történetét ismerhetik meg október utolsó szerdáján. Magó Károly zászlóssal, roncskutatóval és Oláh András Pál történésszel Vincze Gábor, az Emlékpont történésze beszélget a Roncsok "örök" álmáról.
A Nemzetei Emlékezet Hete ötvenhat hősei előtti főhajtással ér véget november 4-én, amikor is felhangzik Gyulai József, Hódmezővásárhely díszpolgárának az 57 évvel ezelőtti tragikus napon komponált gyászindulója.
Programok:
OKTÓBER 21. HÉTFŐ
14.00
Vérrel írt szabadság
Versmondó verseny az 1956-os forradalom és szabadságharc szellemiségének jegyében.
OKTÓBER 22. KEDD
10.00
Ahol a forradalom szikrája fellobbant…
Rendhagyó történelemóra a szegedi MEFESZ megalakulásának történetéről, a forradalom kitörésének körülményeiről, a diákság forradalmi szerepéről.
Tartja: Kiss Gábor Ferenc történész
OKTÓBER 23. SZERDA
11.30
A szabadság napja
Tárlatvezetés az Emlékpont állandó kiállításán bemutatva az 1956-os forradalom ellángolását, politikai, harci eseményeit és eltiprását.
Nemzeti ünnepünkön az Emlékpont díjtalanul látogatható!
OKTÓBER 24. CSÜTÖRTÖK
10.00
Győzelem a vereségben
Mihály Árpád szobrászművész, volt Corvin közi harcos eleveníti fel diákok előtt a szabadságharc legforróbb katlanjának, a Pesti srácok hőstetteinek színhelyének eseményeit.
17.00
Ami elterelte a világ figyelmét
A SZE-EM őszi szemeszterének nyitóelőadása az ötvenhatos forradalom nemzetközi megítélésében kulcsszerepet játszó szuezi válságot mutatja be.
Meghívott előadó: Dr. Ferwagner Péter Ákos történész
OKTÓBER 25. PÉNTEK
17.00
Az utolsó vásárhelyi polihisztor
Emlékezés a 110 évvel ezelőtt született Galyasi Miklós költőre, íróra, múzeumigazgatóra, a Vásárhelyi Őszi Tárlatok egyik megálmodójára, 1956 meghurcoltjára.
Idézők: Szenti Tibor író, néprajzkutató és Dr. Vincze Ferenc író, műfordító.
Házigazda: Mészáros Tamás, az Emlékpont történésze
Közreműködik: Rakonczai Kitti, a Németh László Gimnázium és Általános Iskola tanulója
OKTÓBER 29. KEDD
17.00
Antantmisszió
William Gallen regénye az 1919-es román megszállás alatt játszódó szerelmi történet a nagyhatalmak politikai játszmáinak és a diplomácia titkos útvesztőinek világában.
A kötetet bemutatja: Árva László iskolaigazgató
Meghívott vendég: Gál Vilmos történész, a kötet szerzője
OKTÓBER 30. SZERDA
17.00
Roncsok “örök“ álma?
Beszélgetés Magó Károly roncskutatóval és Oláh András Pál történésszel Horthy István repülőbalesetének vizsgálatáról, a második világháború lengyel pilótáiról és a Szentes közelében nemrég feltárt repülőgépről.
A beszélgetést vezeti: Vincze Gábor, az Emlékpont történésze
NOVEMBER 4. HÉTFŐ
11.00
Lánctalppal tiport remény
Koszorúzás és emlékezés '56 hőseire a szovjet csapatok bevonulásának, a forradalom leverésének évfordulóján.
Közreműködik: A Magyar Honvédség 5. Bocskai István
Lövészdandár Zenekara
Helyszín: Nagy Imre sétány