






A német fiatalok meglepően érdeklődve nézték végig az Európában is egyedülálló Emlékpont kiállítását.
Egy régi, gyermekkori kapcsolatnak köszönhető, hogy a Hannoverhez közeli Hemmingen városának zeneiskolásai Hódmezővásárhelyre látogattak. A csoport a Liszt Ferenc Ének-zenei Általános Iskolában tett látogatást követően az Emlékpontot kereste fel.
Gulyás László, a német iskola zenetanára együtt gyerekeskedett a vajdasági Adán a sándorfalvi művészeti iskolát működtető, de Vásárhelyen élő Kaszás Lászlóval, akiknek tanítványai másfél évtizede keresik fel egymás településeit.
A látogatás szervezői fontosnak tartották, hogy a középiskolás korú német diákok – akik között vonós és rézfúvós hangszeren tanulók mellett zongorista növendékeket is találunk – megismerjék Hódmezővásárhely rendszerváltás előtti időszakának történetét, így kézenfekvő volt a város 1945 és 1990 közötti korszakát bemutató Emlékpont Múzeum.
Az intézményben Nagy Gyöngyi, az Emlékpont történésze mutatta be a tanulóknak a kiállítást, amelyen keresztül a vendégek megismerkedhettek a 45 utáni téeszesítésssel, a Fehér Gárda mozgalommal, és láthatták az államszocialista rendszer által előnyben részesített szocreál képzőművészeti alkotások és a vásárhelyen alkotott festők által megvalósított realista stílus közötti szembetűnő különbséget is.
A Németországból érkezett csoport a nap folyamán felkereste a Zsinagógát és a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyet, végül a diákok a vásárhelyi strandot is meglátogatták.